Piosenka kulinarna
Na Słowacji powstał kolejny - trzeci teledysk do autorskiej płyty „Za górami, za lasami, za Tatrami“ wydanej przez Klub Polski.
Z okazji 211. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina 24 lutego br. w Kiszyniowie otwarto wystawę o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Ekspozycja przygotowana została przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.
Natomiast rumuńskojęzyczna wersja ekspozycji została opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można będzie oglądać podczas spacerów w centrum miasta. Umieszczona jest na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii i dostępna będzie do końca marca.
Otwarcie wystawy w dniu 24 lutego zaszczycili swoją obecnością: Ambasador RP w Kiszyniowie Bartłomiej Zdaniuk, Dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie Natalia Mosor, Dyrektor Narodowego Muzeum Historii Mołdawii Eugen Sava oraz przedstawiciele świata kultury i nauki Republiki Mołdawii.
Wystawa składa się z 25 plansz, na których zaprezentowano informacje o życiu Fryderyka Chopina, życiu jego rodziny po przeprowadzce do Warszawy i wyjazdu kompozytora do Paryża. Na ekspozycji prezentowane są również informacje o twórczości kompozytora w podziale na kategorie: polki, mazurki, walce. Plansze zawierają zarówno tekst, jak i fotografie z różnych etapów życia kompozytora.
– Wystawa, którą wspólnie z Instytutem Polskim w Bukareszcie prezentujemy na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii, jest widoczna i dostępna dla wielu osób, które nie mają czasu, aby wstąpić do muzeum – powiedziała Marianna Vasilache, zastępca dyrektora Muzeum Historii. – W tym przypadku kultura wychodzi na ulice i staje się dostępna dla wszystkich spacerujących w centrum Kiszyniowa.
Tekst: Julia Kiryłłowa
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Swietłana Gumeni
Na Słowacji powstał kolejny - trzeci teledysk do autorskiej płyty „Za górami, za lasami, za Tatrami“ wydanej przez Klub Polski.
W ramach projektu współfinansowanego przez Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP w konkursie „Współpraca z Polonią i Polakami za Granicą – Infrastruktura Polonijna 2024”, za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego” rozpoczął się Remont Szkoły Centrum Edukacyjnego Bajka w Perth.
8 września 2018 r., w dniu kiedy cała Polska i Polacy za granicą czytają „Przedwiośnie”, w Państwowym Muzeum Rodziny Kosaczów w Nowogrodzie Wołyńskim odbyła się VII edycja Narodowego Czytania Stefana Żeromskiego pod patronatem Pary Prezydenckiej Rzeczypospolitej Polskiej.