IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

02.03.2021

Obchody urodzin Fryderyka Chopina

Korespondencja, Historia, popularyzacja historii, Aktualności Mołdawia, Kiszyniów 2021-03-02

Z okazji 211. rocznicy urodzin Fryderyka Chopina 24 lutego br. w Kiszyniowie otwarto wystawę o życiu i twórczości polskiego kompozytora. Ekspozycja przygotowana została przez Narodowy Instytut Fryderyka Chopina.


Natomiast rumuńskojęzyczna wersja ekspozycji została opracowana przez Instytut Polski w Bukareszcie. Wystawę można będzie oglądać podczas spacerów w centrum miasta. Umieszczona jest na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii Mołdawii i dostępna będzie do końca marca. 

Otwarcie wystawy w dniu 24 lutego zaszczycili swoją obecnością: Ambasador RP w Kiszyniowie Bartłomiej Zdaniuk, Dyrektor Instytutu Polskiego w Bukareszcie Natalia Mosor, Dyrektor Narodowego Muzeum Historii Mołdawii Eugen Sava oraz przedstawiciele świata kultury i nauki Republiki Mołdawii. 

Wystawa składa się z 25 plansz, na których zaprezentowano informacje o życiu Fryderyka Chopina, życiu jego rodziny po przeprowadzce do Warszawy i wyjazdu kompozytora do Paryża. Na ekspozycji prezentowane są również informacje o twórczości kompozytora w podziale na kategorie: polki, mazurki, walce. Plansze zawierają zarówno tekst, jak i fotografie z różnych etapów życia kompozytora. 

– Wystawa, którą wspólnie z Instytutem Polskim w Bukareszcie prezentujemy na ogrodzeniu Narodowego Muzeum Historii, jest widoczna i dostępna dla wielu osób, które nie mają czasu, aby wstąpić do muzeum – powiedziała Marianna Vasilache, zastępca dyrektora Muzeum Historii. – W tym przypadku kultura wychodzi na ulice i staje się dostępna dla wszystkich spacerujących w centrum Kiszyniowa. 

Tekst: Julia Kiryłłowa

Redakcja tekstu: IDA 

Fot. Swietłana Gumeni

Galeria