IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

29.04.2019

POCZĄTEK MAJA W DYNEBURGU - ŚWIĘTO POLAKÓW

Korespondencja, Kultura, Aktualności, Festiwale Łotwa, Łatgalia, Dyneburg 2019-04-29

W majówkę w Dyneburgu tradycyjnie odbywa się tygodniowy festiwal kultury polskiej, w czasie którego spotkają się Polacy z całego miasta i regionu, ale nie tylko, nie brakuje także polskich grup młodzieżowych z innych części Łotwy oraz Litwy, Polski i Czech.


W wydarzeniu chętnie uczestniczą także przedstawiciele ze stowarzyszeń mniejszości łotewskiej, żydowskiej, białoruskiej, ukraińskiej i rosyjskiej.

IX Festiwal „Polski Folklor w Łatgalii” potrwa od 1 do 3 maja. „Centrum Kultury Polskiej w Dyneburgu” organizuje go od 2004 roku, średnio co dwa lata. „Przez lata odwiedzali nas goście z Litwy, Polski, Estonii, Ukrainy. Teraz po raz pierwszy pojawią się Polacy z Czech”, mówi dyrektor Centrum Żanna Stankiewicz.

Termin festiwalu nie został wybrany przypadkowo. Około 20 milionów Polaków żyje poza granicami kraju, co jest równe populacji przeciętnego państwa europejskiego. Dla tej dużej i rozporoszonej polskiej diaspory rząd Rzeczypospolitej Polskiej ustanowił święto, które obchodzone jest 2 maja pod nazwą „Światowy dzień Polaków żyjących za granicą”. Od 2002 r. tego dnia obchodzone jest również święto Polskiej Flagi, a 3 maja obchodzony jest Dzień Konstytucji, która jak wiadomo była pierwszą konstytucją w Europie i drugą na świecie.

30 kwietnia w Centrum Kultury Polskiej otwarta zostanie wystawa zdjęć Julii Siwaszowej „Kraj rodzinny matki mej....”. Oficjalne otwarcie Festiwalu nastąpi 1 maja w sali koncertowej Domu Jedności, o 16:00. 2 i 3 maja każdy może wziąć udział w procesji festiwalowej. 2 maja procesja rozpoczyna się o 11:30 od stacji kolejowej przy ulicy Ryskiej i dotrze aż do kościoła św. Piotra, a 3 maja o 11:00 z Gimnazjum Państwowego im.J.Piłsudskiego przy ul. Warszawskiej i do Krzyża na Słobodce, postawionego ku pamięci polskich żołnierzy poległych w wojnie z bolszewikami. 2 maja organizatorzy zapraszają na Plac Jedności, gdzie o 13:30 rozpocznie się główny koncert festiwalu.

Co roku program festiwalowy przyciąga kilka tysięcy uczestników, przemarsze są już tradycją miasta Dyneburg i tradycyjnie rozpoczynają świąteczne obchody Dnia Polonii, Flagi i Kontytucji.

Tekst: Joren Dobkiewicz 

Zdjęcia: latgale.lv, grani.lv, gorod.lv

Galeria