„KRAKUS” W RYDZE
12 lipca w Ambasadzie RP w Rydze odbył się koncert zespołu Pieśni i Tańca Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Wiesława Białowąsa „Krakus”.
Leżąca na południowym wschodzie Europy Mołdawia to jedno z 7 państw, które swoim zasięgiem obejmuje portal IDA.
Żyjący tu Polacy większości przypadków nie są w współczesnymi imigrantami, ale należą do ludności autochtonicznej, która żyje na tych terenach od czasów, kiedy sięgały tu krańce I Rzeczypospolitej. Dotyczy to przede wszystkim północy Mołdawii i wchodzącego w jej skład Nadniestrza. Do końca XVIII wieku administracyjnie ten obszar stanowił część województwa bracławskiego prowincji małopolskiej, a historycznie to część Podola. Stąd skupiska polskiej ludności w Raszkowie czy Bielcach. Wg. spisu powszechnego z 2004 roku Mołdawię zamieszkiwało ponad 4100 osób polskiego pochodzenia, czyli około 0,1% całości mieszkańców.
Najbardziej prężne organizacje zrzeszające polską mniejszość to Stowarzyszenie "Polska Wiosna w Mołdawii", Stowarzyszenie Kultury Polskiej "Dom Polski" w Bielcach oraz Stowarzyszenie Kultury Polskiej „Jasna Góra” w Tyraspolu, z oddziałami w Raszkowie i Slobozia-Rașcov. Ich celem jest rozwój kultury polskiej mniejszości narodowej, pielęgnacja pamięci historycznej, ochrona cywilnych, gospodarczych, społecznych, religijnych i innych praw mniejszości, pomoc w zakresie edukacji i działalności zawodowej, wspieranie nauczania języka polskiego i wiedzy o Polsce.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” wspiera w ramach swojej działalności statutowej naszych rodaków żyjących w dawnej Besarabii. Namacalnym efektem tego wsparcia są polskie media. Kolorowy kwartalnik „Polonia Mołdawska”, oficjalne wydawnictwo Domu Polskiego w Biecach, systematycznie publikuje relacje z ważnych uroczystości, wywiady z interesującymi osobistościami, mołdawskie wiadomości polonijne oraz reportaże o współpracy polsko-mołdawskiej. Archiwalne numery magazynu dostępne są w internecie.
Z kolei kwartalnik „Afisz polsko-mołdawski” to wydawany przez Stowarzyszenie „Polska Wiosna w Mołdawii” dodatek społeczno-kulturalny do pisma „Jutrzenka”. Celem publikacji kwartalnika jest kreowanie pozytywnego wizerunku Polski w Mołdawii oraz konsekwentne promowanie wśród Mołdawian i Polonii mołdawskiej znajomości dorobku artystycznego i intelektualnego Polski i Polaków. „Jutrzenkę” można pobrać ze strony pisma.
Polskie media są również w autonomicznym regionie Gagauzji. Audycja „Polska Fala w Gagauzji” jest jedynym źródłem informacji o relacjach polsko-mołdawskich na tych terenach. Autorzy zwracają uwagę na wspólne projekty, finansowane przez Polskę, a realizowane zarówno w Mołdawii, jak i w Gagauzji. Tematyka audycji dotyczy także historii i kultury polskiej oraz bieżącej działalności Stowarzyszenia Polaków Gagauzji i zespołu „Polacy Budżaka”.
Audycja „Polska Fala” wykorzystuje tzw. nowe media, a dokładnie rzecz biorąc serwis YouTube. Dwa razy w miesiącu publikowane są tam audycje z m.in. uroczystości polonijnych w Domu Polskim w Bielcach czy reportaże dokumentujące historię rodzin polskich.
Kolejną inicjatywą medialną wspieraną przez Fundację PPnW jest portal poloniamoldawska.com. Na bieżąco są tam publikowane relacje z wydarzeń z regionu, reportaże z ważnych uroczystości, wiadomości polonijne relacje z życia kulturalnego i społecznego.
W bieżącym roku Fundacja planuje dalsze wspieranie mediów polskich w Mołdawii.
12 lipca w Ambasadzie RP w Rydze odbył się koncert zespołu Pieśni i Tańca Akademii Górniczo-Hutniczej (AGH) im. Wiesława Białowąsa „Krakus”.
Od 5-go września 2020 roku zaczęło nadawać Radio Internetowe „Silesia” – internetowe radio na Łotwie promujące polską muzykę!
W dniach 1-2 czerwca 2017 roku w Stryju odbył się Festiwal Teatrów Dziecięcych Polskich Organizacji na Ukrainie pt. "Podaruj Dzieciom Uśmiech".