IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

09.05.2019

Polonijna majówka z okazji Dnia Europy

Rocznice, obchody, Aktualności Ukraina, Obwód zaporoski, Berdiańsk 2019-05-09

W tym roku obchody świąt majowych nieco przedłużyły się nad morzem Azowskim. W dniu 8 maja miejscowi Polacy zorganizowali piknik w ogrodach Uniwersytetu Zarządzania i Biznesu, gdzie od ponad 15 lat funkcjonuje Centrum Języka i Kultury Polskiej.


Przy okazji odbył się konkurs recytatorski polskiej poezji patriotycznej i koncert, a absolwenci kursu języka polskiego, którzy w tym roku wyjeżdżają na studia wyższe do Kraju przodków otrzymali certyfikaty. Nie zabrakło polskich placków i pączków, które upiekły Polki Berdiańska. 

Przypomnimy, że 9 maja 1950 r. Robert Schuman ogłosił deklarację, która zapoczątkowała proces integracji Europy. Na pamiątkę w tym dniu obchodzone jest święto naszego kontynentu. Choć Unia Europejska formalnie powstała dopiero w 1993 r., nie byłoby jej gdyby nie odważne słowa wypowiedziane ponad 40 lat wcześniej. Schuman w swej deklaracji przekonywał, że tylko zjednoczenie Europy może jej zagwarantować pokój i rozwój. 9 maja to jedyna w swoim rodzaju okazja, by zamanifestować poparcie dla idei integracji, pochwalić się efektami współpracy i poznać bliżej przedstawicieli innych narodów. Tego dnia Unia Europejska staje się bliższa swoim obywatelom, a obywatele – sobie nawzajem.

Mikołaj Bondarew

Źródło: polonia.org.eu

Galeria