IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

07.09.2017

POLSKA DELEGACJA W ŻYTOMIERZU

organizacja, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2017-09-07

Polacy mieszkający na Ukrainie aktywnie angażują się w prace na rzecz lokalnej społeczności, pielęgnują tradycje i przechowują pamiątki związane z historią.


Jako, że Żytomierz jest jednym z największych skupisk Polaków, właśnie tam, podczas specjalnego spotkania, za dbanie o polską tradycję podziękował miejscowym Polakom członek senackiej Komisji Spraw Emigracji i Łączności z Polakami za Granicą, Andrzej Pająk.

W wizycie na Ukrainie towarzyszyli mu prezes Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” Mikołaj Falkowski, Kierownik Wydziału Promocji Handlu i Inwestycji Ambasady RP w Kijowie Bartosz Musiałowicz oraz Urszula Filipkowska, konsul Konsulatu Generalnego RP w Winnicy.

Podczas spotkania z delegacją przedstawiciele środowiska Polaków na Ukrainie dziękowali Senatowi RP za wsparcie, ale też zwrócili uwagę na konkretne trudności, jak na przykład dofinansowanie projektów czy pomoc w uzyskaniu Karty Polaka. Głos zabierali m.in. Mikołaj Warfolomiejew (kierownik artystyczny Teatru Polskiego im. J.Kraszewksiego), Mirosława Starowierow (prezes Stowarzyszenia Nauczycieli Polonistów), Walentyna Jusupowa (prezes Studenckiego Klubu Polskiego), Wiktoria Szewczenko (prezes Polskiego Stowarzyszenia im. J.Lublińskiego w Nowogradzie-Wołyńskim), Jan Krasowski (kierownik artystyczny Kameralnego Chóru im. J. Zarębskiego), Jerzy Sokalski (redaktor Polskiego Radia – Berdyczów), Helena Denisiewicz (członek Związku Szlachty Polskiej), Irena Perszko (dyrektor Domu Polskiego) oraz ks. Krzysztof Urbański (parafia Matki Bożej Berdyczowskiej). Oficjalna część spotkania trwała dwie godziny, następnie odbyły się rozmowy w kuluarach, podczas których można było podyskutować z gośćmi z Polski.

Foto: Nataliya Shestakova/Wikipedia

Galeria