IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.09.2018

Polska młodzież na Łotwie - o swoich doświadczeniach i planach

szkoły polskie, Aktualności, Wywiad, Materiały własne Łotwa 2018-09-25

Polska kultura, język i tradycje sięgają daleko poza granice Ojczyzny i przetrwały wiele zmian wywołanych przez zabory, ograniczenia i zakazy. Dbanie o historię, zachowanie dziedzictwa narodowego i patriotyzm niezmiennie charakteryzują Polską młodzież.


Polacy są dosyć liczną grupą etniczną wielonarodowego państwa łotewskiego, stanowią około 15% mieszkańców miast wschodniego regionu kraju. Obecnie w Rydze, Dyneburgu, Jełgawie, Jakubowie i Rzeżycy działają polskie centra edukacyjne, kulturalne i młodzieżowe. Prawie 25% mieszkańców Łotwy jest wyznania rzymsko-katolickiego, a msze w kościołach prawie zawsze prowadzone są w języku polskim. Istnieją programy telewizyjne i radiowe po polsku, a także wydawany jest „Polak na Łotwie” - polonijny kwartalnik zajmujący się tematyką społeczną, historyczną i kulturalną.

Z placówek oświatowych wymienić można: polskie przedszkole im. Jana Platera – Gajewskiego w Dyneburgu, Państwowe Gimnazjum Polskie im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu, Polską Ogólnokształcącą Szkołę Średnią im. Ity Kozakiewicz w Rydze, Państwowe Gimnazjum Polskie im. Stefana Batorego w Rzeżycy, Szkołę Polską im. hr. Platerów w Krasławiu oraz inne placówki kulturalno-oświatowe - Łotewska Akademia Kultury, Centrum Języka i Kultury Polskiej oraz lektorat języka polskiego na Uniwersytecie Łotewskim.

Zapytaliśmy kilku młodych ludzi ze wschodniej Łotwy (Dyneburga i okolic) o ich poglądy na tak ważne kwestie jak Ojczyzna, kultura i tradycja oraz o ich plany na przyszłość.

- Polska kultura i język są częścią mojego życia. To jest rodzaj środowiska, który ma wpływ na mnie - mówi Alina Haczetłowa, dodając, że - w Łatgalii jest dużo szkół, organizacji i wydarzeń, związanych z polską kulturą, które młodzież może wspierać i w ten sposób się angażować.

Podczas rozmowy o lokalnym dziedzictwie i polskiej kulturze na Kresach Wiktoria Gołodowska i Artur Zubow, maturzyści z gimnazjum polskiego w Dyneburgu, zaznaczają, iż - ważną rolę w wychowaniu patriotycznym pełnią rodzina i tradycje kościelne jednoczące Polaków.

Do polskiego gimnazjum w Dyneburgu rodzice niejednokrotnie kierują dzieci, które nie mają polskiego pochodzenia, aby mogły skorzystać z wysokiego poziomu edukacji, z którego ta placówka jest znana. W wyniku procesu integracji, który zachodzi równocześnie z procesem edukacji, u młodzieży rodzi się zainteresowane polską kulturą i językiem. Lokalny aktywista, Eduard Belnikow, zaznacza iż - polski język w pracy w obszarach takich jak handel, logistyka, stosunki międzynarodowe i kultura daje znaczniej więcej możliwości łatwego i szybkiego porozumienia.

Odpowiedzi Aliny, Eduarda, Artura i Wiki na pytanie gdzie jest ich Ojczyzna można sprowadzić do wspólnego mianownika - ta ziemia, na której budujemy dom i gdzie wokół mamy krąg bliskich nam osób. - Chociaż plany pokolenia aktualnych absolwentów gimnazjum są zróżnicowane - jedni planują wyjazd do Krakowa na studia aktorskie, inni do Rygi na medycynę i lotnictwo lub do Warszawy, a pozostali chcą zostać w rodzinnym Dyneburgu - to prawie wszyscy są pewni, że unikalna możliwość dorastania w polskim środowisku przyda się im w przyszłości i niezależnie od tego co przyniesie życie zawsze będą czerpali z doświadczeń zebranych w latach nauki.

Foto: www.dpolvsk.lv

 

Galeria