IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.06.2019

Odescy laureaci Konkursu Historycznego Patria Nostra

Historia, Konkursy, Aktualności Ukraina, Obwód odeski, Odessa 2019-06-25

18 czerwca młodzież ze Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie wzięła udział w Gali Finału Konkursu Historycznego PATRIA NOSTRA i otrzymała II miejsce za film „Inka”.


Danuta Siedzikówna (pseudonim Inka), 18-letnia sanitariuszka i łączniczka 5. Wileńskiej Brygady AK, w 1946 roku została zamordowana w więzieniu w Gdańsku. Na krótko przed śmiercią w grypsie, jaki nadała do sióstr Mikołajewskich, pisała: „Powiedzcie mojej babci, że zachowałam się jak trzeba”. Te słowa jak najbardziej cechowały tę dziewczynę, jej odwagę i patriotyzm.

Konkurs PATRIA NOSTRA jest adresowany do uczniów z Wielkopolski oraz młodzieży polskiej i polonijnej z Litwy, Białorusi, Ukrainy, Kazachstanu, państw Unii Europejskiej i USA. Celem konkursu jest propagowanie wiedzy o historii Polski, krzewienie patriotyzmu, etyki chrześcijańskiej, budowa poczucia wspólnoty wśród młodych Polaków. Zadanie konkursowe polega na wykonaniu 45-sekundowego filmu lub animacji komputerowej, dotyczącej ważnego wydarzenia z historii Polski.

W tegorocznej IV edycji konkursu konkurencja była ogromna, bo wzięło w nim udział 75 prac z Polski i całego świata. Mimo to praca wykonana przez Katarzynę Wozniczkę, Artema Andrejewa, Marynę Berdnikową, za kamerą Olga Ługowska, pod opieką Julii Strelcowej-Czertkowej i Anastazji Strelcowej została wysoko oceniona przez jurorów, którymi byli sami uczestnicy konkursu, oraz zdobyła uznanie i wysokie II miejsce. Nagrodą była replika oficerskiej szabli polskiej ufundowana przez senatora RP Roberta Gawła.

Temu wydarzeniu towarzyszył ciekawy program krajoznawczo-edukacyjny. Nasza młodzież miała możliwość zwiedzić Poznań i Gniezno (pierwszą stolicę Polski), Warszawę (obecną stolicę Polski), Kazimierz Dolny, jedno z najbardziej malowniczych miast w Polsce, Muzeum Adama Mickiewicza w Śmiełowie, gdzie nasz patron spędził ostatnie dni przed ostateczną emigracją z kraju, uczestniczyć w procesji Bożego Ciała w Spycimierzu, miejscowości, która słynie z kilometrowych dywanów kwiatowych, układanych raz w roku na to święto religijne, zrelaksować się w termach w Uniejowie, zaprzyjaźnić się z Kaczkowską Grupą Filmową Zespołu Szkół Rolniczych w Kaczkach Średnich (laureaci Konkursu PATRIA NOSTRA) i omówić plany współpracy na przyszłość. Uczestnicy konkursu skorzystali również z zaproszenia TVP Polonia i wzięli udział w emitowanym na żywo programie „Halo Polonia”, w którym opowiedzieli o działalności Związku Polaków na Ukrainie.

Uczestnicy pragną podziękować organizatorom konkursu PATRIA NOSTRA, prezesowi Fundacji PATRIA NOSTRA Mirosławowi Gryce, za możliwość udziału w nim i świetną organizację oraz Konsulatowi Generalnemu RP w Odessie za pomoc i wsparcie wyjazdu do Polski, a szczególnie Konsulowi Andrzejowi Szmidtke.

Zdjęcia: ZPU Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.