IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

25.10.2021

Warsztaty metodyczno-integracyjne

Szkolenia, Warszaty,konferencje, Aktualności Ukraina, Obwód odeski, Odessa 2021-10-25

W dniach od 16 do 17 października 2021roku w Odessie odbyły się dwudniowe warsztaty metodyczno-integracyjne dla nauczycieli polonijnych Odeskiego Obwodu Konsularnego.


Zostały one zorganizowane z inicjatywy Zjednoczenia Nauczycieli Polskich na Ukrainie. 22 pedagogów, pragnących doskonalić swoje umiejętności zawodowe, wzięło udział w dwóch warsztatach: „Poezja Ciemnym Słowem Pisana – Twórczość Cypriana Kamila Norwida”, „Przewodnik po świecie wartości – Kardynał Stefan Wyszyński”.

Szkolenia prowadziła wicedyrektor ORPEG-u, pani Małgorzata Kamińska. Każdy nauczyciel otrzymał publikację „Przewodnicy po świecie wartości – Jan Paweł II i prymas Stefan Wyszyński”, przygotowywaną przez Zespół Mt 5,14 | Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego dla Ośrodka Rozwoju Polskiej Edukacji za Granicą oraz „Teczkę Patriotyczną”. Teczka zawiera trzy scenariusze związane z polskimi świętami narodowymi opracowaną przez panią Sylwię Cichoń nauczyciela skierowanego przez ORPEG. W trakcie warsztatów integracyjnych nauczyciele mieli możliwość wzajemnego poznania się, opowiedzenia o sobie, podzielenia się doświadczeniami pedagogicznymi i życiowymi. Spotkanie było również dobrą okazją do uczczenia nauczycieli z okazji Dnia Edukacji Narodowej, przypadającego w Polsce 14 października. Najserdeczniejsze życzenia wszystkim nauczycielom złożyła pani Swietłana Zajcewa-Wełykodna, prezes Związku Polaków na Ukrainie Oddział im. A. Mickiewicza w Odessie.  

W niedzielę nauczyciele wzięli udział w mszy świętej  w Kościele katedralnym pw. Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny celebrowanej przez wielebnego księdza kanclerza Krzysztofa Witwickiego. Wędrówka  polskimi śladami w Odessie przy pięknej opowieści, snutej przez panią Helenę Mochort-Nastasjewską zakończyła wspólne dwa dni.

Tekst: Sylwia Cichoń (nauczycielka skierowana do pracy w Ukrainie przez ORPEG)

Redakcja: IDA 

Fot. Olga Krawcowa