IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

19.03.2019

Polski Klub Dyskusyjny

Aktywizacja, Wykłady, Debata, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2019-03-19

W dniu 16 marca br. w Żytomierzu odbyło się pierwsze spotkanie uczestników Polskiego Klubu Dyskusyjnego  (Polish Speaking Club) zorganizowane przez Centrum Oświatowe „PAZL”, tematem którego było „Podróż do Europy: jak organizować podróż samodzielnie”.


Celem Klubu jest organizowanie tematycznych spotkań w języku polskim, co przyczyni sie do podnoszenia poziomu jego znajomości oraz dzielenia się informacjami i własnymi doświadczeniem z innymi. Mówiąc inaczej, to przestrzeń komunikacyjna dla ludzi uczących się języka polskiego i biegle mówiących po polsku. Podczas pierwszego spotkania, mówiliśmy o tym, co to jest podróż, jak nazywamy osób, którzy podróżują w różnych celach, jak samodzielnie organizować wyjazd do Europy, jakie dokumenty należy przygotować etc.

Dzięki temu, że Ukraina w czerwcu 2017 roku otrzymała status kraju „bezwizowego”, możemy podróżować do 89 krajów świata. Wiarygodnym źródłem informacji jest strona internetowa Ministerstwa Spraw Zagranicznych, na której znajdujemy aktualny wykaz krajów, do których możemy pojechać. W pierwszym spotkaniu jako spiker uczestniczyła Walentyna Jusupowa, Prezes organizacji społecznej „Studencki Klub Polski”.

W czasie dwugodzinnego spotkania udało się zrealizować i teoretyczną, i praktyczną część zajęcia: oglądaliśmy ciekawe tematyczne filmy, uczestnicy dzielili się swoimi doświadczeniami organizacji podróży. Co najważniejsze rozmowy i dyskusje toczyły się wyłącznie po polsku. Organizatorzy planują zapraszać do uczestnictwa innych przedstawicieli organizacji polskich i polonijnych, co z kolei rozszerzy tematykę spotkań i pozwoli na prezentację organizacji polskich mieszkańcom naszego miasta.

Poziom wiedzy języka polskiego nie jest tak ważny, ponieważ organizatory zadbają o dobre warunki uczestnictwa w zajęciach i miłą atmosferę. Organizatorzy zapraszają do uczestnictwa w Polskim Klubie Dyskusyjnym. Dodatkową informację można uzyskać pod numerem +38 (096) 149 76 40.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu

Redakcja: IDA 

Fot. Walentyna Jusupowa

 

Galeria