IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

30.05.2019

PRAKTYKA CZYNI MISTRZA

Poradnik, media, kolonie, warsztaty, szkolenia, Aktualności, Materiały własne Litwa, wileński 2019-05-30

Jak zdobyć doświadczenie pracy w mediach nie mając przygotowania?


Zgodnie z obecnymi trendami pracodawcy bardziej niż na wykształcenie zwracają uwagę na doświadczenie zawodowe. Nie inaczej jest w mediach, redakcjach prasowych, radiowych, telewizyjnych czy internetowych. Jak więc zdobyć doświadczenie, które może być początkiem kariery dziennikarskiej?

Najprostszym sposobem jest zgłoszenie się na praktyki. Można to zrobić w odpowiedzi na ogłoszenie o naborze na staż albo po prostu wysyłając swoje CV i list motywacyjny do wybranej redakcji. W tym drugim przypadku dobrze jest zadzwonić do pożądanego pracodawcy i werbalnie zaproponować swoją pomoc w pracy redakcyjnej. Nawet jeśli nie odpowiedzą od razu to na pewno zapiszą namiary i wpiszą ochotnika na listę rezerwową.

W związku z niżem demograficznym i zjawiskiem emigracji zarobkowej w branży medialnej jest wiele wakatów, które redakcje próbują zapełnić młodymi osobami chętnymi do nauki i podjęcia nowych wyzwań. Co ważne, aby podnieść kwalifikacje potencjalnego pracownika wysyłają kandydatów na warsztaty.

Na taki właśnie krok zdecydowała się redakcja gazety „Kurier Wileński”, jedynego polskiego dziennika wydawanego na Wschodzie.  Kurier prowadzi obecnie pośród studentów i uczniów klas gimnazjalnych nabór na praktykantów na stanowiska: dziennikarz, korespondent, fotograf, grafik–łamacz. W ramach stażu można zdobyć doświadczenie zawodowe i zaświadczenie o społecznej pracy na rzecz redakcji.

Chętni do współpracy otrzymali także zaproszenie na trzydniowe bezpłatne warsztaty językowo-dziennikarskie OJCZYZNA – POLSZCZYZNA – WILEŃSZCZYZNA zorganizowane przez Fundację Pomysłodalnia i „Kurier Wileński”. Projekt, finansowany ze środków Senatu Rzeczypospolitej Polskiej za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, skierowany jest do wszystkich, którzy chcą jak najlepiej wypowiadać się w języku polskim w mowie i w piśmie oraz zamierzają poprawić swój warsztat i aparat krytyczny.

Celem projektu jest podniesienie: umiejętności operowania współczesnym językiem polskim, kultury komunikacji językowej, umiejętności związanych z warsztatem dziennikarskim i osób wypowiadających się publicznie (m.in. sztuka wywiadu, mediacje), umiejętności w redagowaniu pism urzędowych i pisania krytycznego w celu jak najlepszej oprawy merytorycznej wydarzeń kulturalnych na Wileńszczyźnie.  Zajęcia są prowadzone w małych grupach metodami aktywizującymi (odwołującymi się do doświadczenia uczestników, poprzez dyskusję, odgrywanie ról, gry, case study). Autorami koncepcji programowej i prowadzącymi są redaktorzy z Polski na co dzień współpracujący z polskimi mediami na Litwie (Magdalena Olszewska i Piotr Wyszomirski) oraz redaktorzy „Kuriera Wileńskiego”.

Tekst: IDA

Fot. Kurier Wileński