IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

14.10.2022

ROZEJRZYJ SIĘ, NOWE MOŻLIWOŚCI CZEKAJĄ!

Felieton, Wolontariat, Działalność organizacji , Aktualności Łotwa 2022-10-14

W dzisiejszych czasach możemy działać i próbować swoich sił w niemal każdej dziedzinie. Nie zawsze jednak wiemy od czego i jak zacząć. Dzięki polskim organizacjom możesz poszerzać horyzonty i rozwijać osobowość.


Bo właśnie tam zdobędziesz doświadczenie w najbardziej unikalnych obszarach, takich jak: dziennikarstwo, taniec, śpiew, teatr, nagrywanie programów i wiele innych. Nie potrzebujesz doświadczenia, wystarczą chęci.

Na Łotwie działa ponad dziesięć organizacji i kół polonijnych, które zachęcają młodzież do angażowania się w ich działalność. Każdy może znaleźć organizację odpowiadającą jego zainteresowaniom i temperamentowi, bo prawie każde stowarzyszenie wyraża się w inny, niepowtarzalny sposób. Jedną z organizacji, która angażuje młodzież, jest Centrum Kultury Polskiej w Daugavpils (CKP). Działają przy niej aż cztery różne zespoły młodzieżowe: Zespół Tańca Ludowego „Kukułeczka”, zespół wokalny „Barwy Daugawy”, kółko teatralne „Uśmiechnięta Tęcza” i klub twórczego rozwoju dziecka "Polska Chatka". Warto podkreślić, że młodzież ma możliwość działania w CKP w ramach wolontariatu i pomagać w działalności organizacji. Ze względu na różnorodność oferty młodzi ludzie mogą być częścią stowarzyszenia w tym obszarze, który ich interesuje. Jeśli nie są pewni swoich pasji, dołączenie się do kilku projektów może pomóc w odkryciu niesprecyzowanych jeszcze zainteresowań.

Sama jestem wolontariuszką w Stowarzyszeniu Na Rzecz Wspierania Relacji Polsko – Łotewskich „Silesia” z siedzibą w Rydze. „Silesia” oferuje młodzieży wiele możliwości, między innymi emitowanie własnych audycji radiowych, zgodnych z zainteresowaniami autorów.

– Radio internetowe „Silesia” to medium działające na Łotwie skierowane do osób młodych i odważnych, które chcą tworzyć własne audycje w języku polskim. To również świetny start dla młodych muzyków, którzy chcieliby podzielić się swoją twórczością. W radiu „Silesia” każdy może spróbować swoich sił jako autor własnego programu. To dobry start dla młodych dziennikarzy, muzyków i didżejów ­– Prezes Stowarzyszenia „Silesia” Mariusz Duka.

Poza radiem Stowarzyszenie „Silesia” zachęca młodzież do udziału w uroczystościach, na przykład Narodowego Czytania albo Święta Niepodległości Polski i Łotwy. Zachęca do brania udziału w konkursach zorganizowanych przez „Silesię”, na przykład w corocznym konkursie plastycznym „Moja Polska”. Młodzież może być też częścią ciekawych projektów, takich jak nauka programowania dla dzieci i młodzieży „Silesia IT School” albo bezpłatne zajęcia z języka polskiego z Panią Sabiną Mężyk (nauczycielką Szkoły Polskiej im. Ity Kozakiewicz w Rydze), finansowane przez Ambasadę RP w Rydze.

Wolontariat w organizacji pozwala młodzieży uporać się z prawdziwymi wyzwaniami i dokonać znaczących zmian. Te transformujące doświadczenia zachęcają nastolatków do stawiania czoła dylematom moralnym, poszukiwania rozwiązań swoich problemów i stosowania innowacyjnego myślenia.

Wolontariat daje młodym ludziom możliwość doświadczenia realnych sytuacji, które pojawiają się w pracy oraz ćwiczenia różnych umiejętności np. pracy zespołowej. Pomaga im wyeliminować fałszywe wyobrażenia o danym zawodzie i zrozumieć, co tak naprawdę chcą robić w życiu.

Co więcej, wolontariat jest dobrze widziany przez przyszłych pracodawców. Wykonująca go osoba jest empatyczna, ma realne doświadczenia życiowe poza szkołą i jest gotowa opuścić swoją strefę komfortu, aby osiągnąć cele. Takie specyficzne umiejętności będą dobrze wyglądać w CV i na pewno zwiększą szanse na rynku pracy.

Aby stać się częścią wolontariatu lub organizacji polonijnej, musisz zebrać się na odwagę i skontaktować się z organizacją za pośrednictwem poczty internetowej, którą można znaleźć na stronie internetowej albo w mediach społecznościowych. Już tylko krok dzieli Cię od rozpoczęcia wspaniałej przygody!

Gabriela Dzene

Galeria