Chór "Jutrzenka" na Festiwalu
Amatorski żeński chór “Jutrzenka” z Łotwy z powodzeniem uczestniczył w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w pod częstochowskich Kozichgłowach.
Rok 2019 rok Senat RP ustanowił rokiem Stanisława Moniuszki.
W związku z 200. rocznicą urodzin kompozytora, aby oddać hołd wybitnemu artyście, który swoje życie i twórczość poświęcił krzewieniu polskiej muzyki na całym świecie zaplanowano i zorganizowano wiele przedsięwzięć, jak koncerty czy wieczory pamięci.
Jak powszechnie wiadomo Stanisław Moniuszko był wybitnym kompozytorem, bez Jego geniuszu nie byłoby polskiej opery narodowej. Stoi on na piedestale pośród innych polskich kompozytorów narodowych, takich jak Fryderyk Chopin, Henryk Wieniawski, Ignacy Jan Paderewski oraz Karol Szymanowski. W latach poprzedzających wybuch powstania styczniowego i bezpośrednio po nim, wbrew trudnym warunkom społecznym i politycznym, stworzył swoje najsłynniejsze dzieła – opery „Halka” i „Straszny dwór”.
Dokładnie 124 lat temu, we wrześniu 1895 roku, w Żytomierskim teatrze odbył się debiut opery „Halka” z muzyką Stanisława Moniuszki. Rolę „Halki” grała aktorka Sikorska, rolę „Jontka” – Mazurow. Z odnalezionej w gazecie „Wołyń” relacji prasowej wiemy, iż ubrania, gra aktorów bardzo spodobały się widzom i opera „Halka” prezentowana na scenie w Żytomierzu cieszyła się wielkim zainteresowaniem.
Z pewnością można powiedzieć, iż dzięki Moniuszce polskie pieśni pisane na różne okazje zaczęły rozbrzmiewać w polskich salonach, a następnie trafiły pod strzechy. Utwory wpisywały się w kanon XIX-wiecznego wychowania patriotycznego.
Tekst: Walentyna Jusupowa
Redakcja: Ida
Amatorski żeński chór “Jutrzenka” z Łotwy z powodzeniem uczestniczył w X Międzynarodowym Festiwalu Chóralnej Pieśni Maryjnej w pod częstochowskich Kozichgłowach.
Przedłużamy termin nadsyłania prac na dwa nasze konkursy i podnosimy wartość przyznawanych w nich nagród.
"...A to pierwsze Święto - Chrysta narodziny" - od tych słów zaczyna się refren jednej z najstarszych i najpopularniejszych ukraińskich kolęd pt. "Dobry wieczór Tobie, Panie-Gospodarzu" - kolędy, która faktem swojego istnienia zaprzeczyła sztucznej tradycji, narzucanej od więcej niż stu lat, przez moskiewską cerkiew - obchodów Świąt Bożego Narodzenia 7 stycznia, czyli po rozpoczęciu Nowego Roku.