IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

05.12.2018

Ryga świętują wspólną niepodległość

Aktualności, Niepodległa Łotwa, Ryga 2018-12-05

W tym roku, jeszcze bardziej niż zwykle, dla Polaków na Łotwie listopad był miesiącem świątecznym.


W niepodległościowych obchodach uczestniczyli przedstawiciele polskich stowarzyszeń, szkół, placówek kultury i oświaty. Wspólnie świętowali stulecie niepodległości obchodzone przez Polskę 11 listopada, a przez Łotwę 18 listopada.

Już na początku listopada w ryskiej Szkole Ogólnokształcącej im. Ity Kozakiewicz (polskiej działaczki społecznej na Łotwie) rozegrano mecze siatkówki i koszykówki między reprezentacjami uczniów a żołnierzami z polskiego kontyngentu wojskowego stacjonującymi w ramach misji NATO na Łotwie. W gmachu szkoły została zaprezentowana wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej,  poświęcona odzyskaniu niepodległości przez Polskę w 1918 roku. Podczas obchodów 11 listopada uczniowie polskiej szkoły w Rydze odśpiewali polski hymn, a w tym samym czasie na wieży ryskiego zamku, siedzibie prezydenta Republiki Łotewskiej,  podniesiono polską flagę. Następnie odbył się koncert Polskiego ansamblu saksofonowego.

Kulminacją obchodów była uroczysta akademia w ryskiej szkole, którą swoją obecnością zaszczyciła m.in. Ambasador RP na Łotwie, Monika Michaliszyn, dyrektor wykonawczy samorządu Rygi, Juris Radzevičs oraz żołnierze z Polskiego Kontyngentu Wojskowego. Zgromadzonych przywitał dyrektor szkoły Krzysztof Szyrszeń, a okolicznościowe przemówienie wygłosiła pani Ambasador. Następnie  odznaczyła cztery zasłużone nauczycielki Innę Barkanową, Andżellę Liepę, Wandę Jelińską-Platace i Stanisławę Zagórską medalami Komisji Edukacji Narodowej. W części artystycznej uczniowie przedstawili drogi Polski i Łotwy do niepodległości, akcentując to co łączyło oba  kraje w dążeniach niepodległościowych. 

Tekst: Joren Dobkiewicz

Redakcja: IDA

Zdjęcie: W.Sazonik

Galeria