IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

04.10.2019

Specer śladem teatru

Teatr, Wycieczki krajoznawcze, Aktualności Litwa, wileński , Wilno 2019-10-04

Pod koniec września 18. miłośników polskiego teatru, nie zważając na pochmurną jesienną pogodę, wybrało się na spacer krętymi uliczkami wileńskiej starówki śladami pierwszego w Polsce teatru – laboratorium Reduty oraz jego założyciela Juliusza Osterwy.


Spacerowicze odwiedzili pięć miejsc związanych z życiem oraz działalnością polskiego teatru w Wilnie w okresie międzywojennym.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego już od jakiegoś czasu organizuje różne spacery teatralne po różnych miastach Polski. Natomiast w tym roku, ponieważ mamy stulecie założenia teatru Reduta, postanowiono zorganizować dwa spacery: w Warszawie i równolegle w Wilnie, gdzie Reduta również przez jakiś czas miała swoją siedzibę – opowiedziała autorka i prowadząca spacer Karolina Matuszewska.

Wędrówka rozpoczęła się przy Teatrze na Pohulance, czyli obecnie Rosyjskim Teatrze Dramatycznym. „To najbardziej związane miejsce z Redutą” – tymi słowami rozpoczęła wycieczkę Karolina Matuszewska. Właśnie tu w latach 1925 – 1929 mieściła się siedziba Reduty, który wystawił ponad 70 premier.

Okazją do wspomnienia sławy Juliusza Osterwy był Ratusz wileński, gdzie niegdyś w Teatrze Miejskim rozpoczął on swoje wileńskie występy,  które stały się początkiem jego wielkiej kariery. Reprezentacyjnymi punktami przystankowymi były także Uniwersytet Wileński, obecny Pałac Prezydencki, który w okresie międzywojennym był zamieszkiwany przez aktorów Reduty oraz Lutni Wileńskiej. Jednak warto wspomnieć, iż w Wilnie jest jeszcze kilka miejsc związanych z życiem polskiego teatru, czyli ostatnie dwa punkty na trasie - Dwór w Pośpieszce oraz Pałac w Werkach.

Spacer śladami Osterwy i Reduty jest organizowany po raz pierwszy. Odwiedziliśmy miejsca, które były związane z tym teatrem zarówno jako siedziba, ale również jako miejsca zamieszkania Redutowców. Natomiast cały spacer i te punkty które żeśmy dzisiaj odwiedzili, ale również te, do których nie dotarliśmy, dlatego że są położone trochę dalej, można pooglądać w internecie na stronie spacerownika teatralnego – opowiedziała autorka spaceru.

Organizator spaceru: Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego. Partnerzy spaceru w Wilnie: Instytut Polski w Wilnie oraz MKiDN

Tekst: Dorota Demjanko

Redakcja: IDA

Fot. Dorota Demjanko