IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

23.09.2021

Spektakl „Moralność Pani Dulskiej” w ramach Czytania Narodowego

Narodowe Czytanie, Kultura, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2021-09-23

W dniu 4 września br. grupa z Żytomierza (uczniowie Domu Polskiego, członkowie Studenckiego Klubu Polskiego) wyjechała do Nowogrodu-Wołyńskiego, aby wspólnie czytać „Moralność Pani Dulskiej” autorstwa Gabrieli Zapolskiej. Na uroczystość przybyli również goście z Korca i Opola.


Na początku wszyscy goście zapoznali się z biogramem Gabrieli Zapolskiej, dalej Dyrektor Domu Polskiego dr. Irena Perszko odczytała list Prezydenta RP Andrzeja Dudy, a następnie wszyscy pogłębili się w teatralne czytanie utworu „Moralność Pani Dulskiej”.

W czytaniu wzięli udział uczniowie i absolwenci polskiej Szkółki Sobotniej im. Jadwigi Jakubowskiej: Andrzej Poliszczuk w roli Pana Dulskiego, Waleria Szewczenko w roli Meli, Bogdan Lugina w roli Zbyszka, Wika Nagorniak w roli Hesi, Julia Wakulenko w roli Hanki i Wiktoria Szewczenko w roli Pani Dulskiej. Wielkie brawa dla uczestników czytania, ponieważ to było nie prosto czytanie, a cała teatralny występ, z emocjami, humorem, z przeżywaniem przez młodych aktorów swojej roli. Rewelacyjna gra aktorów – wielkie brawa!

To już po raz szósty mamy możliwość wspólnie z Polskim Kulturalno-Oświatowym Stowarzyszeniem im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie-Wołyńskim czytać piękne utwory Polskich pisarzy. Dziękujemy serdecznie organizatorom za niesamowitą atmosferę.

Na koniec czytania, Wiktoria Szewczenko, prezes Polskiego Kulturalno-Oświatowego Stowarzyszenia im. Juliana Lublińskiego w Nowogrodzie-Wołyńskim, wręczyła wszystkim gościom, uczestnikom, pamiątkę o jubileuszowym czytaniu – „polskie serce”! Dziękujemy za miłe pamiątki udziału w jubileuszowym 10 Czytaniu Narodowym!

Akcja objęta jest Patronatem Honorowym Pary Prezydenckiej. Wydarzenie realizowane w ramach projektu: „Wielka Polska Rodzina – Wspólnie w Imieniu Polski”. Projekt finansowany ze środków Kancelaria Premiera Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą 2021.

Tekst: Walentyna Jusupowa

Redakcja tekstu: IDA