IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

31.07.2020

Wirtualnie o 1920 roku

Warszaty,konferencje, popularyzacja historii, Aktualności Węgry, Budapeszt

Polski Instytut Badawczy i Muzeum po raz pierwszy organizuje konferencję w przestrzeni wirtualnej. Jej tematem będzie kwestia roku 1920 – tak bardzo znaczącego zarówno dla historii Polski jak i Węgier.


Dlatego nie może dziwić, że jej tytuł brzmi „Wojna polsko – bolszewicka w świetle stosunków polsko – węgierskich”. Wydarzenie finansowane jest ze środków Instytutu Współpracy Polsko Węgierskiej im. Wacława Felczaka.

Wśród wykładowców znajdą się między innymi – dr hab. Tadeusz Kopyś z Uniwersytetu Jagiellońskiego w Krakowie, dr. Péter Patrovics z Uniwerytetu ELTE w Budapeszcie, prof. Hanna Krajewska, dyrektor Archiwum Polskiej Akademii Nauk; dr Robert Rajczyk z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach a także młodzi naukowcy z węgierskich uczelni ELTE, CEU czy Uniwersytetu w Pécs.

- Chcemy poznać badania i poglądy nie tylko doświadczonych i znanych naukowców. Po raz kolejny zderzamy ich z młodymi, dopiero wchodzącymi w naukową karierę ludźmi – mówi Piotr Piętka, dyrektor Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie. - Dominującą dziedziną nauki będzie oczywiście historia, ale wśród wykładowców mamy również wybitnego węgierskiego językoznawcę czy polskiego politologa. To gwarantuje, że wykłady naprawdę będą ciekawe i multidyscyplinarne- dodaje Piętka.

Tematyka konferencji nie będzie ograniczać się jedynie do wojny polsko – bolszewickiej i jej przebiegu. Doskonale znana jest historia pomocy węgierskiej dla polskiej armii. Pobocznym tematem będzie jednak również setna rocznica innej ważnej daty. Chodzi oczywiście o traktat Trianon, którego postanowienie są zadrą w węgierskich sercach do dziś.

Każdy z wykładów będzie można zobaczyć w internecie. - W ten sposób możemy dotrzeć do bardzo szerokiego grona odbiorców. Na tym nam bardzo zależy – mówi Anna Szczęsnowicz – Panas, specjalistka z Polskiego Instytutu Badawczego i Muzeum w Budapeszcie. Filmy z prezentacjami poszczególnych wykładowców znaleźć będzie można na stronie Instytutu (www.lengyelmuzeum.hu), profilu facebookowym, na portalu Youtube na kanale Polonia Węgierska TV. Zapis audio nadawany będzie również w ramach podcastu Radio Polonia Węgierska.

A. Szczęsnowicz – Panas: „Pomysł konferencji internetowej to w pewnym sensie pozytywny efekt pandemii. Nie byliśmy pewni czy będziemy mogli zaprosić do naszej siedziby zarówno wykładowców jak i słuchaczy, więc zaprosiliśmy ich wirtualnie!”.

Konferencja została zorganizowana dzięki finansowemu wsparciu Instytutu Współpracy polsko – Węgierskiej imienia Wacława Felczaka. Jej finalnym efektem będzie wydanie książki ze wszystkimi wykładami, które będą wygłoszone online. Wykłady on-line będą publikowane do października br. 

(pp)

Redakcja: IDA 

Galeria