IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

14.09.2020

Sprawa sercowa

Korespondencja, Aktualności Czechy, morawsko-śląski, Czeski Cieszyn 2020-09-14

Kolejnych 51 Kart Polaka wręczono na Zaolziu. Uroczystość z zachowaniem rygorów sanitarnych odbyła się w Klubie PZKO na Bożka w Czeskim Cieszynie w piątek 11 września. Mieszkający w Republice Czeskiej Polacy są liderami, jeżeli chodzi o ten dokument, wśród nowych krajów.


14 lipca 2019 weszła w życie nowelizacja, która zakłada, że o Kartę Polaka mogą ubiegać się nasi rodacy mieszkający na całym świecie. 

Uczestnicy mieli założone maseczki. Pewnie w niektórych przypadkach kryły łzy wzruszenia. Jak bowiem przekonywała Izabella Wołłejko-Chwastowicz, konsul generalna RP w Ostawie, posiadanie Karty Polaka jest sprawą sercową. – Dla wielu osób to jedyny dokument poświadczający przynależność do narodu polskiego, z biało-czerwonym orłem, z polskim imieniem i nazwiskiem, w przypadku pań bez końcówki -ová. Nowelizacja ustawy o Karcie Polaka w RC okazała się strzałem w dziesiątkę – przyznała konsul generalna.

W ciągu roku obowiązywania nowelizacji, Kartę Polaka odebrało blisko 200 osób z Republiki Czeskiej, a kolejnych 308 wniosków zostało złożonych. – Dziękuję za te słowa powitania w polskiej rodzinie. Bo to grzeje. Nigdy nie zastanawiałam się nad tym, od momentu pojawienia się możliwości poproszenia o Kartę Polaka, jak ją wykorzystam. Wcale nie myślałam o tym, że będę miała zniżki na bilety wstępu czy coś innego. Jestem przekonana, że mówię w imieniu nas wszystkich. My tylko pragniemy być cząstką tego jednego pięknego narodu. Ja dziękuję w imieniu nas wszystkich Polsce. Za to, że daję nam tę możliwość – dziękowała Irena Krzyżanek z Trzanowic.

Karty Polaka w Klubie PZKO na Bożka wręczał Jan Dziedziczak, pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, który spędził na Zaolziu dwa dni. – Szanowni państwo, Polska was potrzebuje. Jesteście Polsce potrzebni, dlatego że my mamy wspólny cel. Gdziekolwiek Polak mieszka – czy nad Wisłą, czy gdzieś za granicą, czy na Zaolziu, na Litwie czy w Stanach Zjednoczonych, czuje się współodpowiedzialny za Polskę – mówił minister, który przywołał postać Fryderyka Szopena. Nieprzypadkowo, bo Andrzej Molin, który odebrał Kartę Polaka, zagrał w krótkim programie na fortepianie dzieła mistrza. – Znawcy tematu, historycy mówią, że w ostatnich latach emigracji we Francji nie chciał o niczym innym rozmawiać, jak tylko o Polsce. Tęsknota za ojczyzną na obczyźnie... Komu ja to mówię. Państwo moglibyście mnie uczyć, co to znaczy być Polakiem poza granicami kraju.

W piątek Kartę Polaka odebrała między innym Anna Biernat z Czeskiego Cieszyna. – Chcę się starać o przywrócenie polskiego obywatelstwa, a z Kartą Polaka powinno być mi łatwiej. Kiedyś miałam obywatelstwo polskie po ojcu, ale kiedy byłam nastolatką rodzice to zmienili, głównie ze względów praktycznych – przyznała czeskocieszynianka, która wniosek złożyła dwa miesiące temu.

Małgorzata Rakowska, przewodnicząca Rady Przedstawicieli Kongresu Polaków w Republice Czeskiej, obecna na uroczystości, przypomniała, że to Kongres starał się o to, żeby o Kartę Polaka mogli ubiegać się także Polacy żyjący w Republice Czeskiej, a nie tylko na Wschodzie. Sama odebrała Kartę na wiosnę. – Jestem najszczęśliwsza na świecie, że wreszcie jestem przynależna do tego narodu. Urodziłam się tutaj, dostałam czeskie obywatelstwo, ale zawsze byłam Polką. Ogromnie się cieszę, że teraz tak łatwo te Karty Polaka otrzymujemy. Tylko trzeba wypełnić druczki, a Konsulat Generalny musi nas „potwierdzić” – powiedziała.

Tekst: Tomasz Wolff

Redakcja tekstu: IDA 

Fot. Tomasz Wolff

  1. Polska was potrzebuje. Jesteście Polsce potrzebni, dlatego że my mamy wspólny cel. Gdziekolwiek Polak mieszka – czy nad Wisłą, czy gdzieś za granicą, czy na Zaolziu, na Litwie czy w Stanach Zjednoczonych, czuje się współodpowiedzialny za Polskę – mówił w Czeskim Cieszynie pełnomocnik rządu ds. Polonii i Polaków za granicą, Jan Dziedziczak.
  2. Karty Polaka odebrało 51 osób. Kolejnych ponad 300 wniosków zostało złożonych do Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie.

Galeria