IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

19.12.2018

Stypendyści składają hołd ofiarom na Cmentarzu w Bykowni

Korespondencja, Cmentarze, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", zachowanie dziedzictwa materialnego, Aktualności Ukraina, Obwód kijowski 2018-12-19

W niedzielę 16 grudnia 2018 roku stypendyści „Programu Stypendialnego PLus – AKTYWNY STUDENT” z Żytomierza i obwodu oraz członkowie Studenckiego Klubu Polskiego odwiedzuli Polski Cmentarz Wojenny w Bykowni koło Kijowa.


Przewodnikiem grupy była Julia Nowicka. „Postanowiliśmy, tego mroźnego i śnieżnego dnia prawie tydzień przez Wigilią, odwiedzić Polski Cmentarz wojenny. Chcieliśmy zapalić znicze, pomodlić się i uszanować pamięć wszystkich ofiar i całych rodzin, które niewinnie zostały zamordowane, tych, których imiona po wielu latach zostały upamiętnione na wielkiej ścianie Cmentarza”, powiedziała Walentyna Jusupowa.

„Po zapaleniu zniczy i modlitwie, nastała chwila milczenia… potem chodziliśmy po Cmentarzu i wsłuchiwaliśmy się w ciszę, wdychaliśmy powietrze i … przeżywaliśmy atmosferę bólu, strachu, śmierci, jaka panowała tutaj kilkadziesiąt lat temu, kiedy ludzkie życie nie było nic warte. Czytaliśmy nazwiska ofiar, zastanawiając się nad tym faktem, że za każdym imieniem wyrzeźbionym na jasnym granicie stoi tragiczny los człowieka. Jesteśmy pewni, że śmierć tych, którym oddaliśmy cześć nie była ofiarą daremną, odpłacamy 'żołnierzom naszej wolności' żywą pamięcią”, dodała Jusupowa.

Na cmentarzu w zbiorowych mogiłach spoczywają szczątki 3435 polskich obywateli, zamordowanych w 1940 roku przez funkcjonariuszy NKWD. Jak świadczą napisy na bramie cmentarza jest to Czwarty Cmentarz Katyński, zbudowany staraniem Rady Ochrony Pamięci Walk i Męczeństwa RP.

We własnym imieniu dziękuję tym Stypendystom z Żytomierza i obwodu, którzy byli aktywni, angażowali się w projekty, zorganizowane przede wszystkim dla nich, zwiedzali miejsca historyczne o dużym znaczeniu kulturowym. Dziękuję przewodnikowi, Julii Nowickiej, za zaangażowanie i wprowadzanie nas w świat kultury i historii Polski. Dziękuję członkom Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu, za wsparcie, aktywność i stworzenie ciepłej przyjemnej atmosfery. Dziękuję Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, a szczególnie koordynatorowi projektu Dorocie Guz, za inicjatywę i wsparcie w ciągu roku.

Wyjazd został zorganizowany dzięki wsparciu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” w ramach projektu pn. „Program Stypendialny PLus – AKTYWNY STUDENT”.

Źródło: Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA 

Galeria