„Podwójnie wolne” – 100 lat praw wyborczych Polek i Litwinek
„Podwójnie wolne” – to słowa jednej z polskich sufrażystek wypowiedziane po ukazaniu się dekretu Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku.
27 stycznia 2019 roku w Sali Sztuki w Bibliotece miejskiej im. Tarasa Szewczenki w Sumach odbyło się uroczyste spotkanie członków miejscowego Towarzystwa Kultury Polskiej z okazji 100 rocznicy Powstań Śląskich.
Na początku spotkaniaWłodzimierz Kuczyński, prezes Towarzystwa Kultury Polskiej w Sumach, przywitał członków organizacji oraz przypomniał zebranym, że w 2018 roku, podczas 67. posiedzenia Sejmu RP posłowie zdecydowali o ustanowieniu patronów 2019 roku, którymi zostali: Gustaw Herling-Grudziński, Anna Walentynowicz i Stanisław Moniuszko. W ten sam sposób uhonorowano również wydarzenia: Unię Lubelską i Powstania Śląskie.
W skutek rozbicia dzielnicowego przez wiele wieków Śląsk pozostawał poza Polską, a już w XVIII wieku stał się częścią Prus, które prowadziły politykę germanizacyjną – przypominał zebranym Włodzimierz Kuczyński. - Mimo to, zwłaszcza od drugiej połowy XIX wieku, narastało wśród mieszkańców Górnego Śląska poczucie polskości. Na początku XX wieku ich liderem staje się Wojciech Korfanty, który w obliczu klęski Niemiec w I wojnie światowej i odradzania się państwa polskiego wysuwa postulat przyłączenia Górnego Śląska do Polski.
Prezes PTK opowiedział o Powstaniach Śląskich, ich przyczynach oraz przywódcach i przypomniał słowa Korfantego: - Cud nad Wisłą uratował Polskę od zguby, cud nad Odrą dał Polsce Śląsk. Cudu nad Wisłą i cudu nad Odrą nie stworzył żaden dyktator, który wziął odpowiedzialność za losy narodu, ale duch narodu, jego solidarność narodowa, duch obywatelski i poczucie odpowiedzialności każdego obywatela.
Włodzimierz Kuczyńskipodziękował Polakom ze Śląskaza świąteczną zbiórkę darów z Polski w ramach XIX akcji „Polacy– Rodakom” organizowanej przez Stowarzyszenie „Przeszłość-Przyszłości” i grupę Senatorów, m.in. Grzegorza Peczkisa – paczek świątecznych dla naszych dzieci oraz dorosłych od Świętego Mikołaja z Polski, w związku ze Świętami Bożego Narodzenia.Spotkanie zakończyła projekcja filmu „Historia Powstań Śląskich”.
„Podwójnie wolne” – to słowa jednej z polskich sufrażystek wypowiedziane po ukazaniu się dekretu Józefa Piłsudskiego z dnia 28 listopada 1918 roku.
12 maja odbyły się IV Spotkania Dunajowskie pt. „Estetyka Renesansowa: uniwersalizm i harmonia piękna”.
„Aligator w Wilnie”, „Wielki skok Aligatora” i „Uwolnić Aligatora” to literacki cykl, w którym krzyżują się kryminał, powieść przygodowa i historia Kresów Wschodnich.