IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

13.09.2023

Światowy Dzień Sybiraka-projekcje filmów, dyskusja, wystawa

Aktualności 2023-09-13

Światowy Dzień Sybiraka, to święto troszeczkę zapomniane w Polsce. Pragniemy przybliżyć historię osób, które przeszły traumę zsyłek lub są potomkami zesłańców. W szczególności Zesłańców Polskich i Armii Andersa.


Miejski Dom Kultury, wspólnie z wyjątkowymi Partnerami, pragnie zaprosić na miejskie obchody związane z upamiętnieniem Światowego Dnia Sybiraka.
Mamy zaszczyt współorganizować to wydarzenie razem z:
★ Fundacją „Pomocy Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego,
★ Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego w Warszawie
★ Zespołem Szkół Ponadpodstawowych Ignacego Jana Paderewskiego w Sulejówku
★ Miastem Sulejówek

PROGRAM OBCHODÓW:

⚫ 14 WRZEŚNIA 2021 r. "OCALIĆ OD ZAPOMNIENIA" ⚫
- projekcja filmów dokumentalnych o polskich śladach w Uzbekistanie, lekcja edukacyjna dla młodzieży i dorosłych, dyskusja
GODZ. 10:00 i 11:30 w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14.

Zobaczymy filmy zrealizowane przez grupę dokumentalistów współpracujących z Fundacją "Pomoc Polakom na Wschodzie im. Jana Olszewskiego". Celem tej inicjatywy było przedstawienie historii Polaków zesłanych do Kazachstanu i Syberię, a którzy następnie dołączyli do Armii Andersa.
Filmy opowiadają o polskich cmentarzach, osobach, które przeżyły gehennę lub też zginęły z wycieńczenia podróżą i życiem w ekstremalnych warunkach. Także o ludziach dbających do dziś o te nekropolie. Są to opowieści o przenikaniu się kultur, wzajemnej pomocy, największych wartościach i poszukiwaniu swojej ojczyzny. Historie zostały utrwalone w cyfrowej jakości przez Magdalenę Juszczyk i jej zespół.
Projekt finansowany był przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą.

GOŚCIE SPECJALNI:
Piotr Dmitrowicz - dyrektor Muzeum Jana Pawła II i Prymasa Wyszyńskiego, historyk i dziennikarz. Poprowadzi lekcje.
Magdalena Juszczyk - reżyser, producent wykonawczy prezentowanych filmów.
Sebastian Zielonka - współtwórca filmów i scenarzysta

⚫ 16 WRZEŚNIA 2023 r. "NIEBO NAD STEPEM" ⚫
Wernisaż wystawy fotograficznej Magdaleny Juszczyk oraz projekcja filmów dokumentalnych "Muszę za nimi jechać" i "REMEDIUM".
GODZ. 18:00 w Miejskim Domu Kultury w Sulejówku, ul. Bogusławskiego 14

⚫ 17 WRZEŚNIA 2023 r. MSZA ŚWIĘTA I ZŁOŻENIE KWIATÓW POD KAMIENIEM PAMIĄTKOWYM Z TABLICĄ UPAMIĘTNIAJĄCĄ MARIANA JONKAJTYSA ORAZ POD KRZYŻEM SYBIRAKA. GODZ. 12:00 w Parafii Najświętszej Maryi Panny Matki Kościoła w Sulejówku, ul. Żeromskiego 18.

Serdecznie zapraszamy! ❤️

Galeria