IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

18.09.2018

Uczniowie z czeskiego Cieszyna i Lwowa zasiedli we „Wspólnej ławce”

Wymiany, Edukacja, Aktualności, Kurier Galicyjski Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2018-09-18

W czerwcu tego roku grupa uczniów ze szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny we Lwowie odwiedziła gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w czeskim Cieszynie. Teraz przyszedł czas na rewizytę.


Tak w Cieszynie, jak też we Lwowie uczniowie wspólnie zasiedli w ławkach szkolnych i wysłuchali wykładów historycznych. Tematem spotkań było stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości. W Cieszynie temat ten z uwzględnieniem realiów Śląska Cieszyńskiego zaprezentował wykładowca Uniwersytetu Ostrawskiego historyk Józef Szymeczek. We Lwowie zaś wykład nt. „Wkład mieszkańców Lwowa w niepodległość Polski” wygłosił dyrektor Szkoły Ogólnokształcącej im. św. Marii Magdaleny Ryszard Vincenc.

– Witam naszych gości w szkole – powitał na wstępie uczniów z Cieszyna czeskiego dyrektor szkoły. – Ja sam jestem z zawodu historykiem, wicedyrektor Wiera Szerszniowa również. Więc historycy rządzą szkołą. Nasza szkoła jest jedną z najstarszych szkół na Ukrainie i najstarszą polską szkołą we Lwowie. W tym roku obchodzi już 203. lata. Nosi chlubne imię św. Marii Magdaleny, pieszczotliwie nazywają ją po różnemu, ale najczęściej – Magdusia. W szkole uczy się około 300 uczniów, pracuje ponad 30 nauczycieli i 12 osób personelu technicznego. Jest to zwykła szkoła państwowa, z tym że z polskim językiem nauczania. Wszystkie przedmioty – w miarę możliwości – są u nas wykładane w języku polskim. Z uczniami z Cieszyna czeskiego przyjechało dwóch opiekunów. Nauczyciel matematyki Marian Mitrenga przekazał serdeczne pozdrowienia od dyrektora gimnazjum, całego grona nauczycielskiego i młodzieży. Nauczycielka języka czeskiego, która studiowała również wychowanie fizyczne, Halina Pribula w wywiadzie dla Kuriera Galicyjskiego opowiedziała o historii gimnazjum i jego uczniach.

– Przyjechaliśmy z uczniami z czeskiego Cieszyna z polskiego gimnazjum im. Juliusza Słowackiego – mówi Halina Pribula. – Przyjechali uczniowie, którzy wyrazili chęć zwiedzenia Lwowa. Są to uczniowie w wieku od 16 do 18 lat z trzech różnych klas. Niektórzy gościli uczniów ze Lwowa podczas ich pobytu w czerwcu w Cieszynie, w zamian za to biorą udział w tym projekcie. Dziś rano zwiedziliśmy Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Orląt Lwowskich. Dla nas jest to ciekawa historia, przede wszystkim dla naszych uczniów, ponieważ ta historia polsko-ukraińska bardzo jest podobna do naszej historii polsko-czeskiej, również ta związana z rokiem 1918 i z 1938 rokiem. Zwiedzaliśmy Lwów. Zwiedziliśmy też szkołę. dyrektor wygłosił wykład na temat Lwowa, jego historii, walk o niepodległość. A po południu mamy wspólne spotkanie z uczniami i warsztaty dotyczące niepodległości, których przewodnim tematem jest hasło: „Czy niepodległość mojej ojczyzny zależy ode mnie”. Następnego dnia jest zaplanowana gra terenowa, podczas której uczniowie wykażą się wiedzą na temat tego, co zwiedzili, czego się dowiedzieli, co zapamiętali.

- W naszej szkole uczy się około 350 uczniów – kontynuuje Halina Pribula. – Są cztery roczniki, każdy rocznik ma 3 klasy, nauczycieli jest około 35. Szkoła ma też dość długą tradycję, ponieważ powstała przez połączenie dwu szkół. Pierwsze Gimnazjum Realne powstało w 1909 roku, otrzymało właśnie imię Juliusza Słowackiego. Było to w Orłowej. Później, po II wojnie światowej w 1949 roku powstało gimnazjum w czeskim Cieszynie. W latach 60. doszło do połączenia tych dwóch placówek. Więc w przyszłym roku obchodzimy 110 lat naszej szkoły. Pierwotnie placówka nazywała się gimnazjum z polskim językiem nauczania, ale od czterech lat przyjęliśmy nową nazwę oficjalną – imienia Juliusza Słowackiego. Bierzemy udział w zlotach wszystkich szkół imienia naszego patrona, które odbywają się w różnych miejscach Polski, a nawet u nas już dwa czy trzy zloty się odbyły. W obu spotkaniach – w czerwcu w Cieszynie i we wrześniu we Lwowie – odbyła się debata z udziałem uczniów obu szkół, na tematy bardzo bliskie tak lwowianom, jak i mieszkańcom Zaolzia. W Cieszynie młodzież debatowała na tematy: „100 lat niepodległości – życie Polaków we Lwowie”, przygotowany przez uczniów ze Lwowa, oraz „100 lat niepodległości – pogranicze Śląska Cieszyńskiego a życie Polaków w Republice Czeskiej”, przygotowany przez uczniów Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Cieszynie czeskim. We Lwowie natomiast młodzież zastanawiała się na temat „Czy niepodległość mojej Ojczyzny zależy ode mnie?”.

W ramach zwiedzania Lwowa, oprócz miejsc historycznych i zabytków Lwowa, szczególnym punktem programu była wizyta w redakcji Kuriera Galicyjskiego. Z młodzieżą i ich opiekunami spotkała się Anna Gordijewska, która opowiedziała uczniom o 11-letniej historii gazety, pokazała pokoje redakcyjne, gdzie powstaje gazeta i gdzie jest składana, a także materiały filmowe TV Kuriera Galicyjskiego. Spotkanie przebiegało w ciepłej atmosferze. Uczniowie dzielili się swoimi wrażeniami o Lwowie, wizycie w szkole nr 10, podkreślając, że bardzo im się podoba we Lwowie. Jedyne o czym żałują, że ten wyjazd tak szybko minął i chcieliby jeszcze na dłużej pozostać. Redaktor Gordijewska podczas prezentacji podkreśliła, że dzięki otwartym granicom młodzież ma możliwość dosłownie usiąść we wspólnej ławce, zapoznać się ze sobą i porozmawiać. Być może teraz właśnie zawiązują się przyjaźnie na całe życie. Podobne spotkania na pewno zaowocują dalszymi wspólnymi pomysłami oraz ich realizacją. Młodzież obiecała podzielić się swoimi wrażeniami o tym wyjeździe do Lwowa na łamach naszej gazety. Więc czekamy z niecierpliwością na tekst i zdjęcia!

Program jest finansowany ze środków Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, odbywa się pod patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Instytutu Adama Mickiewicza w ramach obchodów 100 lat niepodległości Rzeczypospolitej Polskiej.

Źródło: Kurier Galicysjki

Zdjęcia: Swietłana Lewina