IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

21.11.2023

Uroczysta Msza Święta w Zborowie

Aktualności Ukraina 2023-11-21

W sobotę, 15 listopada w Zborowie tradycyjnie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w walkach z bolszewikami Polaków i Ukraińców.


Msza, którą celebrował ks. Andrzej Malig z parafii Bożego Miłosierdzia i NMP Nieustającej Pomocy w Tarnopolu, odbyła się w kaplicy-mauzoleum Wojska Polskiego upamiętniającej polskich żołnierzy poległych w okresie I wojny światowej oraz wojny polsko-bolszewickiej.

Uroczystość została zorganizowana przez Polonijne Stowarzyszenie Kulturalno-Oświatowe w Tarnopolu.

...Ta msza, choć jest tradycyjnie odprawiana, każdego roku róźni się, przede wszystkim emocjami, które wzbudza. Przed wybuchem wojny pełnoskalowej uczestnicy myśleli raczej o swoich dziadkach, którzy walczyli w pierwszej i drugiej Wojnie Światowej; po wybuchu każdy myśli o swoich krewnych i bliskich, przebywających obecnie na froncie, i o tym, że minęło więcej niż sto lat, a wróg wciąż ten sam. I teraz, w czasie mszy, kiedy w tle nabożeństwa wyje alarm, myślimy:

O tych, którzy polegli tu za wolność Ojczyzny w latach 1914-1920,
O tych, którzy teraz oddają życie i zdrowie za wolność Ojczyzny,
O tym, że bez pamięci nie ma nas.
O tym, że hołd, oddawany poległym, to najmniejsze, co my możemy zrobić, aby pamięć o ich bohaterskim czynie wciąż trwała.

Maryna Voinova

Galeria