IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

13.11.2018

Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości

Uroczystości, Koncert , Aktualności, Niepodległa Ukraina, Obwód żytomierski, Nowogród Wołyński 2018-11-13

Obchody rozpoczęły się ze mszy świętej w kościele p.w. Podwyższenia Krzyża Świętego, którą poprowadził ksiądz Proboszcz Jan Safiński.


Po mszy świętej w miejskim pałacu kultury im. Lesi Ukrainki odbyło się otwarcie wystawy „Mój święty Patron” – ikon, które zostały namalowane przez dzieci i młodzież polskiego pochodzenia na warsztatach ikonograficznych w Nowogrodzie Wołyńskim 4-7 października br.

Głównym wydarzeniem był uroczysty koncert „Nasza Droga do Wolności”. Na scenie wystąpiły zespoły „Podolski kwiat”, „Podolski świderki” z Koziatynia, zespół dziecięcy świetlicy „Ziarenko”, zespół ludowy „Białe gołąbki”, dziecięcy zespół taneczny „Wesełka”,  zespół „Czarne Jagódki” – polskiej szkółki im. J. Jakubowskiej oraz chór nauczycieli szkoły sztuk pięknych.

Wśród przybyłych gości byli m.in. Konsul Generalny RP w Winnicy, Damian Ciarciński,  wiceburmistrz miasta, Oksana Gwozdenko oraz prezesi polskich organizacji oraz nauczyciele z rejonu Nowogród Wołyńskiego i z Żytomierza. Partnerem medialnym było Centrum Medialne „Głos Polonii”.

Obchody 100-lecia polskiej Niepodległości zakończyły się uroczystym przyjęciem, na którym uczestnicy mogli podzielić się refleksjami.

„Kochani Rodacy, drodzy Przyjaciele, z całego serca dziękujemy iż przybyliście na naszą uroczystość aby wspólnie zjednoczyć się w miłej atmosferze braterstwa i jedności ku czci i dla Niepodległej” – powiedziała Wiktoria Szewczenko.

„Często byłam na różnych zorganizowanych przez Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego przedsięwzięciach, i z pewnością mogę powiedzieć, że pani Wiktoria zawsze potrafi zorganizować wszystko tak, że dotknie każdego, każdy będzie przepełniony przepięknymi wrażeniami, pozytywnymi myślami. Dziękuję pani Wiktorii, za włożone serca w sprawę, którą pani prowadzi i za tak piękne obchody 100-lecia Niepodległości Polski” – powiedziała Walentyna Jusupowa.

Uroczystości z okazji 100-lecia Niepodległości Polski w dniu 4 listopada odbyły się w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. Koncert był objęty Patronatem Honorowym Konsulatu Generalnego RP w Winnicy oraz Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”. 

Korespondencja i zdjęcia: Wiktoria Szewczenko, Polskie Kulturalno-Oświatowe Stowarzyszenie im. J. Lublińskiego, Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski w Żytomierzu 

Redakcja: IDA