IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

11.12.2019

VII DOBROCZYNNE ŚNIEŻNE ŚWIĘTA W ODESSIE

Tradycja, Uroczystości, Aktualności Ukraina, Obwód odeski, Odessa 2019-12-11

Gdy zbliża się grudzień, członkowie oddziału ZPU w Odessie zaczynają pytać - kiedy „Śnieżne Święta?”.


Świąteczne spotkania w grudniu mają długą tradycję, odbyły się już po raz siódmy. 8 grudnia o godzinie 16.00 spotkaliśmy się w ImpaktHubie przy ul. Greckiej 1a.

Wzorem ubiegłych lat wszyscy chętni mogli rywalziować w dwóch konkurencjach cukierniczych oraz zmaganiach recytatorskich w trzech kategoriach. Tym razem nie ocenialiśmy wypieków za pomocą kolorowych kartek, a zbieraliśmy pieniądze dla poszkodowanych w pożarze College'u Ekonomii, Prawa, Hotelarstwa i Gastronomii. Zebraliśmy 2471 hrywen i 50 euro. W ramach skromnego gestu pomocy pieniądze wpłaciliśmy na konta dwóch nauczycielek, które zostały ranne 4 grudnia br.

Poza konkursem wystąpili: Julian Gonczarenko oraz aktorzy teatru „Polot” Natalia Płochotnik i Alina Toporowska-Bogdanowa.

Spotkanie zaszczyciły swoją obecnością: konsul Agnieszka Mróz oraz pani konsul Elżbieta Marszałek z Konsulatu Generalnego Rzeczypospolitej Polskiej w Odessie,.

Działanie jest współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą za pośrednictwem Fundacji Wolność i Demokracja przy wsparciu Konsulatu Generalnego RP w Odessie.

„[…]tradycją nazwać niczego nie możesz i nie możesz uchwałą specjalną zarządzić ani jej ustanowić. Kto inaczej sądzi, świeci jak zgasła świeczka na słonecznym dworze. Tradycja to dąb, który tysiąc lat rósł w górę. Niech nikt kiełka małego z dębem nie przymierza. Tradycja naszych dziejów jest warownym murem; to jest właśnie kolęda, świąteczna wieczerza, to jest ludu śpiewanie, to jest ojców mowa, to jest nasza historia, której się nie zmieni. A to, co dookoła powstaje od nowa, to jest nasza codzienność, w której my żyjemy”. „Miś” S. Bareja

Tekst: Sylwia Cichoń

Redakcja: IDA

Fot. Irena Kozłowa, Aleksander Woropajew