IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

29.01.2019

Wsparcie projektu "Studio Filmowe Lwów"

Kultura, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności, Materiały własne Ukraina, Obwód lwowski, Lwów

Mało osób wie, ze Kurier Galicyjski poza wydawaniem gazety, prowadzeniem portalu i radia internetowego oraz tworzeniem newsowych materiałów wideo produkuje również filmy dokumentalne.


W zeszłym roku w ramach nowego projektu, finansowanego przez Fundację „Pomoc Polakom na Wschodzie” ze środków Senatu RP, „Studio Filmowe Lwów” Kuriera przygotowało aż pięć produkcji. Premiera filmu dokumentalnego „Tu był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” na Ukrainie miała miejsce podczas 7. Przeglądu Najnowszych Filmów Polskich w Stanisławowie 12 listopada zeszłego roku. Film autorstwa Jarosława Krasnodębskiego, Gabrieli Mruszczak i Eugeniusza Sało został ciepło przyjęty przez publiczność. Jak możemy przeczytać w recenzji jest to filmowa opowieść o dawnym Stanisławowie. „Film jest oparty na wywiadach z dawnymi mieszkańcami Stanisławowa, których wojna i dokonane po niej zmiany granicy wypędziły z miasta ich dzieciństwa i wczesnej młodości. Wśród bohaterów filmu są m.in. znany dziennikarz sportowy i autor książek o Stanisławowie, Tadeusz Olszański, emerytowany profesor Politechniki Opolskiej, Jerzy Hickiewicz, syn prezydenta miasta i współwłaściciela stanisławowskiej drukarni, były wicedyrektor Domu Książki w Krakowie, Adam Jerzy Chowaniec”.(1) Pierwsza w historii produkcja „Kuriera” uzyskała dwie nagrody na festiwalach  filmowych. Pierwszą, na Festiwalu Filmów Emigracyjnych Emigra, a drugą na Festiwalu polonijnym „Losy Polaków”, gdzie zajęła 3. miejsce w kategorii dokumentalny film historyczny.

Redakcja Kuriera Galicyjskiego przygotowała już kolejne produkcje.  Dzięki nim będzie można poznać historię Polaków w Bukowinie, aż od czasów galicyjskich, dawnej wsi św. Józef założonej na Pokuciu w końcu XIX z inspiracji abp. Bilczewskiego oraz cmentarza Łyczakowskiego. Bardzo ciekawie zapowiada się również film „Barwinkowy wianek” inspirowany książki „Na wysokiej Połoninie” Stanisława Vincenza, który ma być barwną opowieścią o dawnej Huculszczyźnie.

(1) https://www.kuriergalicyjski.com/kultura/film/7251-pokaz-filmu-tam-byl-mi-raj-opowiesc-o-dawnym-stanislawowie-w-iwano-frankiwsku

Źródło: IDA, Kurier Galicyjski 

Galeria