IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.10.2018

"Wspólna Ławka" po raz drugi w Dyneburgu

Wspólna ławka, Fundacja "Pomoc Polakom na Wschodzie", Aktualności, Materiały własne Łotwa, Łatgalia, Dyneburg 2018-10-12

Od 8 października w gimnazjum im. J.Piłsudskiego w Dynerburgu trwa wymiana uczniów z liceum ogólnokształcącego im. Stanisława Wyspiańskiego z Warszawy którzy przyjechali na zaproszenie tamtejszej młodzieży. Już po raz drugi w tym roku szkolnym, szkoła polska w Dynebugu otwiera swoje drzwi dla młodzieży polskiej, w ramach projektu „Wspólna ŁAWKA”.


W sumie trzydzieści osób wspólnie spędza czas przy nauce i zabawie, po piętnaście z każdej ze szkół.  Goście poznają Łatgalię i warunki życia tutejszych rodaków.

„Otwieramy nową możliwość do integracji młodych ludzi, do zapoznawania rówieśników i fajnych pomysłów na przyszłość”- mówi uczestniczka projektu Maryja Kozirewa.

Jeden z kierowników projektu, wicedyrektor szkoły polskiej w Dyneburgu, Andrzej Zaczynajew, podsumował cel projektu „jako wizyta i poznanie szkoły polskiej w Łatgalii, jej uczniów, a także regionu, jego realia i życia Polaków na Łotwie”.

Bogaty program wizyty przygotowała młodzież z Dyneburgu, w tym mi.in. udział w zajęciach lekcyjnych, gry integracyjne, zwiedzanie Góry Kościołów i grobów żołnierzy Polskich na Słobódce, warsztaty sportowe i edukacyjne, zapoznanie się z życiem i twórczością słynnego malarza urodzonego w Dźwińsku (teraz. Daugavpils), Marka Rothko, w centrum sztuki współczesnej jego imienia, a również i wycieczki do Rygi, Aglony i Krasławia.

Podczas wycieczki do Rygi goście mieli możliwość zwiedzania starego miasta oraz obejrzenia budynku parlamentu - na Łotwie zwanego „Saeima”, który jest związany z postacią Ity Kozakiewicz. Kozakiewicz była polską działaczką społeczną na Łotwie i jej praca była związana z Łotewskim Frontem Ludowym i pracą w Radzie Najwyższej. Za jej wkład we wsparcie polskiej kultury na Łotwie była odznaczona Orderem Zasługi RP. 

Program wyjazdu dał też możliwość uczestnikom „Wspólnej ŁAWKI” odwiedzenia jednej z najsłynniejszych świątyń na Łotwie, którą bezsprzecznie jest się Bazylika Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny w Agłonie, tzw. łotewska Częstochowa. Na przełomie wieków na terenie dawnego klasztoru władze carskie zorganizowały więzienie dla księży, do osadzonych należeli Zygmunt Łoziński, Jakub Szkiłłądź oraz Fryderyk Jozafat Żyskar - zasłużeni polscy duchowni.

Podsumowaniem projektu Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie” będzie druga wymiana i wyjazd młodzieży z Dynebyrga do szkoły w Warszawie, aby znowu w nauce i zabawie zapoznać się lepiej za wspólną ławką.

Źródło:IDA
Zdjęcia: K.Abarowicz, M.Dobkiewicz, M.Kozirewa

Galeria