IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

12.11.2020

Wystawa „Czas Fedeckiego. Powrót do Ojczyzny” otwarta

Fotografie, Korespondencja, Wystawa, Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2020-11-12

W dniu 7 listopada 2020 roku w Gnatyuk Art Center została otwarta długo oczekiwana wystawa fotografii Alfreda Fedeckiego, pochodzącego z Żytomierza pt. „Czas Fedeckiego: Powrót do Ojczyzny”.


Projekt został realizowany przy wsparciu Żytomierskiej Rady miejskiej w ramach wsparcia finansowego realizacji projektów socjalno-kulturalnych z budżetu w obszarze kultury.

Inicjatorem i organizatorem projektu jest Studencki Klub Polski. Partnerami realizacji projektu są natomiast: Gnatyuk Art. Center, Szkoła fotograficzna Włodzimierza Ogloblina z Charkowa oraz Żytomierskie Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohijenki.

W ramach otwarcia Wystawy wystąpiła dyrektor Gnatyuk Art. Center Tatiana Pelech. Prezes Studenckiego Klubu Polskiego Walentyna Jusupowa, która jako organizator przedstawiła ideę powstania tego projektu. Wykładowca Żytomierskiego Kolegium Kultury i Sztyki im. Iwana Ohineki Igor Szurpan opowiedział o drodze życiowej Alfreda Fedeckiego, o jego pracach.

Ze względu na kwarantannę, otwarcie wystawy odbyło się online. Aby wszyscy mogli zobaczyć wystawę, organizatorzy planują zapoznać wszystkich zainteresowanych z pracami Alfreda Fedeckiego, które są przedstawione na wystawie. Także w ramach projektu w planach jest zorganizowanie okrągłego stołu z udziałem przedstawicieli Szkoły Fotograficznej Włodzimierza Ogloblina z Charkowa, miejscowych krajoznawców, historyków. Zgodnie z planem wystawa będzie czynna do końca 2020 roku.

Za Wikipedią: Alfred Fedecki urodził się w 1857 roku w Żytomierzu w polskiej rodzinie. Wykształcenie fotograficzne zdobył w Akademii Sztuki w Wiedniu. Pracę zawodową rozpoczął w Kijowie pod kierunkiem znakomitego fotografika, Włodzimierza Wysockiego. Następnie w 1886 r. otworzył własne atelier fotograficzne w Charkowie. W swojej samodzielnej pracy artystycznej Fedecki zaczął odchodzić od obowiązującej statycznej „rodzinnej” kompozycji zdjęcia w kierunku „malarskiego” portretowania osób. Nowatorskie, jak na owe czasy, zdjęcia przyniosły artyście dużą popularność oraz liczne nagrody na krajowych i zagranicznych wystawach. Jego wysokie umiejętności doceniły czołowe osobistości życia politycznego i artystycznego. Współpracował z wieloma wydawnictwami, a jego prace były zamieszczane w najbardziej poczytnych czasopismach tego czasu. Alfred Fedecki interesował się także wszelkimi nowościami technicznymi, które starał się wykorzystywać w fotografii. Często w swojej pracy eksperymentował, m.in. podjął próby zapisywania dźwięków, zastosowania artystycznego fotografii rentgenowskiej, wykonywał pierwsze kolorowe fotografie, a także jako pierwszy zorganizował publiczny pokaz kinematograficzny w Charkowie. Zmarł w Mińsku, pochowany został w Charkowie.

Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski

Redakcja: IDA

Fot. Studencki Klub Polski

Galeria