"Jeżeli być harcerzem – to tylko dobrym"
Rozmowa z harcmistrzem Stefanem Adamskim, kierownikiem Harcerstwa Polskiego na Ukrainie.
16.09.2018 r., w przededniu 79 rocznicy sowieckiej napaści na Polskę, Konsulat Generalny RP w Charkowie zorganizował tradycyjny już XIX Bieg Pamięci Ofiar Totalitaryzmu (Katyński Bieg Pamięci) w Charkowie-Piatichatkach.
Impreza o charakterze sportowym, której inicjatorem są charkowskie organizacje społeczne „V kwartał” (nazwa dzielnicy, gdzie znajduje się cmentarz katyński) i „Związek Weteranów Sportu” ma charakter cykliczny i jest organizowana od prawie dwudziestu lat przy wsparciu placówki i polskich firm obecnych na tym terenie (PZU Ukraina, Nowy Styl, RolPol).
Podstawowym celem projektu jest zachowanie pamięci o miejscach związanych z polską historią, w tym przypadku o jednym z dwóch znajdujących się na Ukrainie cmentarzy katyńskich oraz rozpowszechnienie wiedzy nt. 17 września 1939 r. i zbrodni katyńskiej wśród mieszkańców Charkowa.
Bieg Pamięci rozpoczął się od modlitwy ekumenicznej na Cmentarzu w Piatichatkach, którą odmówili biskupi obrządków prawosławnego (bp. Mitrofan) i rzymskokatolickiego (bp Stanisław Szyrokoradiuk) oraz złożeniem kwiatów przez uczestników Biegu w części ukraińskiej i polskiej cmentarza. Zebrani uczcili także minutą ciszy pamięć spoczywających na cmentarzu polskich oficerów i mieszkańców Charkowa zamordowanych podczas represji stalinowskich.
W dalszej części wydarzenia, które odbyło się w miasteczku namiotowym położonym tradycyjnie w pobliżu cmentarza zorganizowano zawody sportowe w bieganiu na dystans 1, 5, 10 km. W tegorocznym Biegu wzięli udział również przedstawiciele placówki i ich rodzin. Najmłodsi uczestnicy tegorocznego Biegu to dzieci w wieku od 4 lat, najstarsi – emerytowani sportowcy w wieku ponad 88 lat. Uroczyste wręczenie medali oraz pucharów i nagród ufundowanych przez placówkę i sponsorów dla uczestników odbyło się na zlokalizowanej w centralnym punkcie miasteczka namiotowego scenie. Zapewniono także oprawę muzyczną w postaci patriotycznych pieśni oraz profesjonalne prowadzenie, sporo uwagi poświęcono kwestiom historycznym. Z okazji Biegu została wydana tradycyjna broszura ze słowem wstępnym Konsula Generalnego poświęcona tragicznym wydarzeniom z września 1939 roku i ich skutkom dla Polski, Europy i świata.
W tegorocznym Biegu Pamięci wzięło udział blisko pół tysiąca uczestników w tym polska diaspora, nauczyciele ORPEG, przedstawiciele polsko-ukraińskich centrów współpracy akademickiej, mieszkańcy miasta, a samo wydarzenie zostało szeroko naświetlone przez charkowskie media.
Źródło: Konsulat Generalny RP W Charkowie
Zdjęcia: Dom Polonii na Wschodzie
Rozmowa z harcmistrzem Stefanem Adamskim, kierownikiem Harcerstwa Polskiego na Ukrainie.
Na Tarnopolszczyźnie jest duże zainteresowanie językiem polskim, a dzięki dofinansowaniu z Senatu RP uczniowie chętniej uczą się historii Polski.
Już na przełomie czerwca i lipca trzy zabytkowe krzyże powrócą na polską kwaterę wojskową w Duksztach Starych na Litwie i zostaną ustawione w formie lapidarium.