W dniu 20 listopada w Domu Polskim w Żytomierzu, w ramach obchodów Dnia Niepodległości Polski, odbyło się uroczyste otwarcie wystawy fotograficznej „Stanisławowiacy – o znanych i zasłużonych Polakach, związanych ze Stanisławowem”.
Dwa lata temu, Studencki Klub Polski we współpracy z Domem Polskim w Żytomierzu, otworzyli wystawę fotograficzną „Polacy Żytomierszczyzny wczoraj i dziś” również w ramach obchodów 100-lecia Niepodległości Polski oraz 100-lecia Państwowości Ukrainy. Teraz natomiast, mamy możliwość poznać historię innego miasta, Iwano-Frankiwska (d. Stanisławowa), z którym związani są znani i zasłużeni Polacy.
W otwarciu wystawy wzięli udział słuchacze kursów języka polskiego przy Domu Polskim w Żytomierzu oraz Studenckiego Klubu Polskiego. Na uroczystości była obecna online Dyrektorka Centrum Kultury Polskiej i Dialogu Europejskiego (CKPiDE) Pani Maria Osidacz. Opowiadając o wystawie, Pani Maria, wspominała na ile dla niej jest ona szczególnie ważna i bliska, podobnie jak jak pierwsza wystawa przygotowana na otwarcie CKPiDE w Iwano-Frankiwsku w roku 2014.
W ramach otwarcia wystawy gościom zaprezentowano film „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie”. Produkcja przygotowana została przez zespół „Kuriera Galicyjskiego”. W 2018 r. zaprezentowana została również w CKPiDE.
„Miasto, które nie istnieje na mapach. Miasto, które zniknęło ze swoich ulic. Nawet ulice tego miasta już zniknęły. Niektóre z nich są nie do poznania. Inne – jeszcze leżą wzdłuż nowych domów. Nazwać je kamenicami trudno – zimne wieżowce z betonu i szkła, które wlazły pomiędzy stare budynki z jeszcze widocznymi kształtami dawnych rzeźb, ptaków, aniołków, lepniny, zniszczone i obdłubane przez krzykliwe reklamy, wołające swoją nienaturalnością.
To dawne miasto, pozostało we wspomnieniach ludzi, którzy wcześniej tu mieszkali, ale musieli go opuścić z rodzinami lub bez nich. Osiedlili się w różnych zakątkach Polski. Trzeba było ich szukać, przekonywać do rozmowy, aby więcej dowiedzieć się o dawnym mieście. I te rozmowy zresztą udało się zarejestrować, żeby z tych kilkudziesięciu godzin nagrań ułożyć 30-minutowy film „Tam był mi raj. Opowieść o dawnym Stanisławowie” – tak pisze o filmie zespół „Kuriera Galicyjskiego”.
Film został wyróżniony na Festiwalu Filmów Emigracyjnych „Emigra”. Podczas Festiwalu pn. „Losy Polaków” otrzymał 3 miejsce w kategorii dokumentalny film historyczny.
Wystawa w Domu Polskim będzie czynna jeszcze w grudniu, organizatorzy zapraszają do jej obejrzenia.
Projekt jest finansowany ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów w ramach zadania publicznego dotyczącego pomocy Polonii i Polakom za granicą za pośrednictwem Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”.
Tekst: Walentyna Jusupowa, Studencki Klub Polski
Redakcja tekstu: IDA
Fot. Studencki Klub Polski