IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

20.01.2022

Dyplom uznania dla Studenckiego Klubu Polskiego

Działalność organizacji , Aktualności Ukraina, Obwód żytomierski, Żytomierz 2022-01-20

12 stycznia – urodził się Siergiej Korolow (12.01.1907-14.01.1966) – człowiek, który wbrew wszystkiemu – aresztom, obozom, stał się wielkim człowiekiem, wielkim naukowcem w dziedzinie konstruowania rakiet i astronautyki. Od dwóch lat Studencki Klub Polski we współpracy z Narodowym Muzeum Kosmonautyki im. Siergija Pawłowicza Korolowa oraz Fundacją „Pomoc Polakom na Wschodzie” realizuje projekt „Szkoła polskiego przewodnika”.


Działania sfinansowano ze środków Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

115 lat minęło od narodzin geniusza rzeczywiście kosmicznej skali! 12 stycznia 1907 roku urodził się wielki Ukrainiec, naukowiec i żytomierzanin Siergiej Korolow, którego siła ducha pokonała totalitarny reżim sowiecki, a siła umysłu pokonała ziemską grawitację. 115 lat od początku nowej ery w eksploracji kosmosu. Jesteśmy bardzo dumni z tego!

Z okazji 115 rocznicy z dnia urodzin Sergieja Korolowa, w dniu 12 stycznia odbyło się dużo uroczystości: złożenia kwiatów do pomnika S. Korolowa na placu S. Korolowa przy Żytomierskiej Radzie Miejskiej oraz złożenie kwiatów do pomnika przy Muzeum. Następnie uroczystości odbyły się na wystawie „Kosmos” Narodowego Muzeum Kosmonautyki im. S. Korolowa. W czasie uroczystości gości przywitali przedstawiciele władz obwodowych i miejskich oraz Pani Dyrektor Muzeum Iryna Diaczuk. Zaprezentowano film „20 minut z Siergiejem Korolowym”, który został przygotowany specjalnie z okazji tej rocznicy.

Bardzo miłą niespodzianką było przyznanie i wręczenie przez Departament Kultury, Młodzieży i Sportu Żytomierskiej Obwodowej Administracji Państwowej dyplomu uznania dla Studenckiego Klubu Polskiego w Żytomierzu za „wysoki profesjonalizm, rozwój twórczych inicjatyw, wychowanie patriotyczne młodzieży oraz z okazji 115. rocznicy urodzin naukowca Siergieja Korolowa”. „

Z całego serca dziękujemy za docenienie naszej pracy, naszych inicjatyw. Bardzo przyjemnie, gdy nasze inicjatywy otrzymują uznania! Dziękujemy Dyrekcji Muzeum oraz zespołowi za zaproszenie i współpracę – życzymy i nadal ciekawych projektów, inspiracji w pracy i rozwoju!” – powiedziała Walentyna Jusupowa, prezes SKP w Żytomierzu.

Dalej uroczystości przeniosły się do gmachu Poliskiego Uniwersytetu Narodowego gdzie odbyła się prezentacja działalności grupy innowacyjno-kosmicznego „Polissia”.

„Bardzo się cieszę, że miałam zaszczyt uczestniczyć w projekcie „Szkoła polskiego przewodnika” (2020, 2021). Praca w gronie utalentowanych i zdolnych kolegów sprawiała mi wiele przyjemności.W roku 2021 spotkania, działające na zasadzie burzy mózgów, prowadziła dr Natalia Misiac, której talentem pedagogicznym zachwycam się już od wielu lat. Powszechnie mówi się, że „co dwie głowy, to nie jedna” – ciekawe dyskusje i filozoficzne refleksje wzbudzały kreatywność, co skutkowało powstaniem atrakcyjnych rozwiązań. Naszą pracę zespołowąmożna było porównać do znanego efektu domina: ktoś ma pomysł i dzieli się z resztą grupy, każdy dodaje coś od siebie i w ten sposób powstaje rozwiązanie, nad którym jedna osoba mogłaby się długo zastanawiać. Innym walorem tego projekty były ciekawe wykłady o historii Żytomierza, o życiu rodziny Koroliowów, o drodze życiowej geniusza przeprowadzone przez pracownika naukowego Muzeum panią Natalię Szczerbakową. One pomogły mi lepiej zrozumieć tło historyczne, czasy, w których żył i tworzył akademik Korolow. Nie mogę jednak powiedzieć, że do końca rozumiem geniusza Korolowa, ale podziwiam go na pewno. Dziś mam świadomość, że nie każdy rozumem może osiągnąć to, co Korolow potrafił realizować! Skąd on w latach 60. XX wieku mógł wiedzieć i pisać o tych technologiach, które dzisiaj mamy w każdym domu?.. Skąd miał tę pewność? Nie wiem... Wiem na pewno, że Siergiej Korolow miał niesamowitą siłę ducha i fascynujące marzenie budować statki kosmiczne. Życiorys tego wybitnego Ukraińca może być inspiracją dla każdego człowieka. Dziękuję wszystkim Organizatorom i uczestnikom projektu za cenne i ważne doświadczenie” – powiedziała Oksana Litwak, uczestniczka międzynarodowego projektu „Szkoła Polskiego Przewodnika”.

Przypomnę, że „Szkołę Polskiego Przewodnia” ukończyło 8 osób. Zgodnie ustaleń z Muzeum, wszyscy uczestnicy tego projektu zostały akredytowane przy Narodowym Muzeum Kosmonautyki imienia Siergija Korolowa w Żytomierzu oraz posiadają wyjątkowe prawo prowadzić wycieczki w języku polskim w dwóch wydziałach muzeum: historyczny (Budynek-Muzeum akademika Siergija Korolowa oraz ekspozycja „Kosmos” (pawilon techniki kosmicznej).

Tekst: Walentyna Jusupowa

Redakcja: IDA 

Galeria