IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

08.04.2019

Film o Polakach z Odessy

Działalność organizacji , Aktualności Ukraina, Obwód odeski, Odessa 2019-04-08

Ważnym wydarzeniem dla polskiej społeczności w Odessie było spotkanie Klubu Seniorów „Polonia”, które odbyło się w lokalnym stowarzyszeniu 30 marca 2019.


Młody reżyser Paweł Maistrenko na zamkniętym pokazie zaprezentował swój film „Polacy w Odessie. Historia Diaspory”. Wybór miejsca premiery i widzów nie był przypadkowy. Jest to film o przodkach miejscowych Polaków, którzy mieszkali i pracowali w tym mieście od XIX wieku, o piętnie jakie historia Polski odcisnęła na ich losie a przede wszystkim o heroicznym trudzie zachowania własnej kultury, tradycji i religii oraz o pierwszych krokach do odrodzenia polskiej wspólnoty w 1990 roku.

Film wywołał wiele emocji, popłynęły łzy wzruszenia, szczęścia i zadumy. Organizatorzy spotkania są dumni z wkładu Polaków w historię Odessy i dziękują reżyserowi za trud, wiele godzin pracy i ciepło, które czuć w filmie.

Polscy seniorzy film zaakceptowali, pobłogosławili i życzyli twórcom powodzenia w konkursowych szrankach. Wierzą, że dzięki filmowi o odeskich  rodakach i ich historii dowiedzą się miliony Polaków rozproszonych po całym świecie.

Równie interesująca była druga część spotkania. Młody student historii Maksim Dubna podzielił się z seniorami swoją wiedzą z genealogii i heraldyce. Opowiedział, jak zrobić własne drzewo genealogiczne, podał cenne informacje o tym, gdzie i jak można się dowiedzieć o losie swoich przodków. Seniorzy również przygotowali się do tej części spotkania. Przynieśli stare zdjęcia, dokumenty. Bardzo ciekawie opowiadali swoje dzieje, dzielili się wspomnieniami o przodkach, o tym, jak trafili do Odessy.

 

Stella Michajlowa

Zdjęcia: Rościsław Bal

 

Galeria