Tam się Polska zaczyna, chór "Jutrzenka"
Już od osiemnastu lat istnieje polski chór w Rzeżycy. „Jutrzenka” jednoczy nie tylko pokolenia, ale również łączy różne języki i kultury.
Olimpiada Historii Polski na Ukrainie ma na celu sprawdzenie wiedzy młodzieży w zakresie historii Rzeczypospolitej. W tegorocznej edycji do pierwszego etapu zgłosiło się około 240 uczestników ze Lwowa, Stanisławowa, Łucka, Równego, Żytomierza, Kijowa, Charkowa, Czerniowców, Winnicy oraz z mniejszych miejscowości.
Olimpiada składa się z trzech etapów. Na początek uczestnicy rozwiązują test z pytaniami jednokrotnego wyboru. Następnie trzeba przedstawić prezentację na wybrany przez siebie temat z zakresu historii lub kultury Polski. Drugi etap odbywa się w wybranych miastach - Lwowie, Chmielnickim, Kijowie i w Żytomierzu. Na koniec uczestnicy odpowiedzą na pytania ogólne z historii Polski oraz przedstawiają wybraną lekturę, na podstawie której przygotowali prezentację. Ostatni, trzeci etap odbywa się w Warszawie, w siedzibie Polskiego Towarzystwa Historycznego. Członkowie Towarzystwa są członkami komisji egzaminacyjnych, które sprawdzają wiedzę uczniów. Dla laureata 3. etapu przewidziane jest miejsce na uniwersytecie na terenie RP oraz stypendium pozwalające na wynajęcie miejsca w akademiku i pokrycie wydatków na wyżywienie.
Koordynatorami lokalnymi Olimpiady są, we Lwowie - Ryszard Vincenc, dyrektor Szkoły nr 10 im. św. Marii Magdaleny, w Chmielnickim – Julia Sierkowa ze Zjednoczenia Nauczycieli Polskich, w Kijowie – Maria Siwko, dyrektor Domu Polskiego w Kijowie, a w Żytomierzu są to państwo Natalia i Włodzimierz Iszczukowie, aktywni działacze polonijni, związani ze Zjednoczeniem Szlachty Polskiej.
We Lwowie uczestników egzaminowali prezes Polskiego Towarzystwa Historycznego (PTH) prof. Krzysztof Mikulski, profesor zwyczajny Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu i w Instytucie Historii im. Tadeusza Manteuffla Polskiej Akademii Nauk, dr hab. Barbara Krysztopa-Czupryńska, Instytut Historii i Stosunków Międzynarodowych Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, prof. dr hab. Henryk Stroński i dr hab. Andrzej Korytko z Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych tegoż Uniwersytetu. Swoją obecnością konkurs zaszczycił również konsul Paweł Kurtyka z Konsulatu Generalnego RP we Lwowie.
W Kijowie i Żytomierzu odpytywali członkowie PTH prof. dr hab. Tomasz Ciesielski oraz prof. dr hab. Marek Białokur z Uniwersytetu Opolskiego z prezesem Fundacji WiD Robertem Czyżewskim na czele. W Chmielnickim (dawnym Proskurowie, a jeszcze wcześniej – Płoskirowie) – prof. Marek Witold Sioma z Instytutu Historii UMCS oraz historyk, absolwent Sorbony Dominik Szczęsny-Kostanecki, redaktor naczelny portalu KRESY24.pl.
Tematy prezentacji przedstawionych przez uczniów były zróżnicowane, od Kazimierza Wielkiego do najnowszej historii i wydarzeń XX wieku.
Olimpiada jest organizowana i realizowana przez Fundację Wolność i Demokracja z funduszy przekazanych z budżetu państwa przez Kancelarię Senatu PR.
Źródło: Kurier Galicyjski - Alina Wozijan / IDA
Już od osiemnastu lat istnieje polski chór w Rzeżycy. „Jutrzenka” jednoczy nie tylko pokolenia, ale również łączy różne języki i kultury.
W sobotę, 15 listopada w Zborowie tradycyjnie odprawiona została uroczysta Msza Święta w intencji Ojczyzny oraz poległych w walkach z bolszewikami Polaków i Ukraińców.
Fundacja “Pomoc Polakom na Wschodzie” uruchomiła, w ramach Wschodniego Funduszu Dobroczynności*, zbiórkę pieniędzy na ofiary wojny w Ukrainie.