IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

22.06.2018

POGOŃ - DUMA LWOWA - CZĘŚĆ 1

Sport, popularyzacja historii, Aktualności, Materiały własne Ukraina, Obwód lwowski, Lwów 2018-06-22

W przyszłym roku będziemy obchodzić 115-lecie założenia i 10-lecie reaktywacji jednego z najbardziej utytułowanych polskich klubów sportowych - LKS Pogoni Lwów.


Z okazji tej niezwykłej rocznicy przybliżamy historię i współczesność czterokrotnego mistrza Polski oraz kontynuatora tradycji polskich we Lwowie.

Trener tysiąclecia, wielki lwowiak Kazimierz Górski nigdy nie zagrał w Pogoni, chociaż oglądał mecze z trybun. O lwowskiej Pogoni mówił: „We Lwowie piłka miała bogate tradycje i swoją wielkość – Pogoń, każdy z nas marzył by w niej zagrać”.

LKS Pogoń Lwów powstał w 1904 roku i działał do 1939 roku. Przed wojną piłkarze Pogoni czterokrotnie zdobywali tytuł mistrza Polski. Niestety historia klubu została brutalnie przerwana w 1939 roku. Dopiero po 105 latach w 2009 roku udało się reaktywować lwowską Pogoń.

Korzenie polskiego futbolu

Lwów – miasto zawsze wierne, odegrało szczególną rolę w powstaniu i rozwoju polskiej piłki nożnej. Właśnie tutaj 14 lipca 1894 roku, podczas I Zlotu Towarzystwa Gimnastycznego „Sokół”, rozegrano pierwszy mecz pomiędzy drużynami ze Lwowa i Krakowa. Sprawcą wszystkiego był Edmund Cenar, lwowiak, członek Sokoła, który przywiózł z Anglii piłkę i to nią prawdopodobnie rozegrano wspomniany pierwszy mecz drużyn sokolich. To on przetłumaczył z języka angielskiego przepisy gry w piłkę i wytyczył pierwsze boisko we Lwowie. Właśnie tak wyglądał początek polskiej piłki nożnej.

Również ze Lwowa wywodzą się pierwsze polskie kluby piłkarskie. Najstarszy Lwowski Klub Sportowy Lechia, założyli w sierpniu 1903 roku uczniowie III i IV Gimnazjum. Następnie uczniowie z I Szkoły Realnej stworzyli Lwowski Klub Piłki Nożnej Sława, który później zmienił nazwę na Czarni Lwów. Trzeci polski klub, najsłynniejszy i najlepszy – LKS Pogoń Lwów – został założony wiosną 1904 roku przez uczniów IV Gimnazjum.

Nazwę Lwowski Klub Sportowy Pogoń przyjęto w 1907 roku. Głównym sponsorem i członkiem Zarządu stał się Ludwik Kuchar, właściciel sieci kin we Lwowie i Krakowie, pochowany na Cmentarzu Łyczakowskim we Lwowie. W inauguracyjnym spotkaniu Pogoni w 1913 roku zadebiutował jego syn Wacław – uznawany za najlepszego piłkarza II Rzeczypospolitej.

Pogoń Lwów to najbardziej utytułowany polski klub sportowy okresu międzywojennego, wielokrotny mistrz Polski w różnych dyscyplinach. Piłkarze zdobyli cztery mistrzostwa Polski, w latach: 1922, 1923, 1925 i 1926. W 1938 roku Związek Polskich Związków Sportowych przyznał lwowskiej Pogoni tytuł „Najlepszego i najbardziej zasłużonego klubu sportowego w Polsce”. W 1939 roku Pogoń Lwów, podobnie jak wszystkie polskie kluby na Kresach, przestała istnieć wraz z początkiem sowieckiej okupacji.

Reaktywacja Pogoni Lwów

Marek Horbań, przyszły prezes reaktywowanej „Pogoni” Lwów, zainteresował się historią tego legendarnego przedwojennego klubu, o którym wiele słyszał od swojej babci. Po rozmowach z konsulem Marcinem Zieniewiczem i przy wsparciu konsula generalnego RP we Lwowie Grzegorza Opalińskiego, wspólnie zaczęli poszukiwać informacji i zbierać dokumenty potrzebne do rejestracji klubu.

Tak się złożyło, że w tym samym czasie pracownicy polskiego konsulatu, uczniowie polskich szkół i studenci Polacy, którzy należeli do Lwowskiego Klubu Stypendystów Fundacji „Semper Polonia” spotykali się kilka razy w tygodniu, żeby wieczorami grać w piłkę. To właśnie oni stworzyli pierwszy skład odrodzonej Pogoni Lwów.

10 października 2009 roku po mszy św. w lwowskiej katedrze, złożeniu kwiatów przedstawicieli delegacji z Sejmowej Komisji Kultury Fizycznej, Sportu i Turystyki, Konsulatu Generalnego RP we Lwowie oraz Fundacji „SEMPER POLONIA” na grobach Edmunda Cenara oraz Ludwiki i Ludwika Kucharów na Cmentarzu Łyczakowskim, odbyła się oficjalna inauguracja LKS Pogoni Lwów.

Na mecz Pogoniarzy przyszli Polacy młodzi i starsi, w szalikach „niebieskich jak niebo, czerwonych jak mak”. Była obecna także grupa sympatyków klubu z Polski z dużą czerwono-niebieską flagą Pogoni Lwów. Po raz pierwszy od 70 lat wykonano publicznie hymn Pogoni, którego autorem jest lwowski bard, poeta Henryk Zbierzchowski.

W towarzyskim meczu Pogoń Lwów pokonała Polonię Chmielnicki (2:0), po dwóch bramkach Pawła Winiarskiego.

Po nagłośnieniu przez polskie media reaktywacji LKS Pogoni Lwów od 2010 roku zaczęły przychodzić propozycje i zaproszenia na turnieje i sparingi do Polski. Pierwsz skład Pogoni zaczął rozgrywki w trzeciej lidze lwowskiego obwodu.

Ciąg dalszy opowieści o LKS Pogoń Lwów już za tydzień.

Foto: pogon.lwow.net