Wsparcie charytatywne dla Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi
Nasz kolejny transport pomocy humanitarnej, zawierający prawie tonę żywności, dotarł do Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi w Mościskach w Ukrainie.
15 października 2019 r. w Dyneburgu odbyło się uroczyste otwarcie wystawy pt. “Przystanek Historia-Dyneburg” zorganizowanej przez Instytut Pamięci Narodowej.
Dr Jarosław Szarek oraz dyrektor białostockiego oddziału IPN dr hab. Piotr Kardela dokonali oficjalnego otwarcia wystawy, która ma na celu promocję polskiej hitorii w Łatgalii i zapoznanie młodzieży zpolskim dziedzictwemkulturowym.Wykład wprowadzający wygłosił Waldemar Tyszuk, a jednocześnie za reprezentował materiały edukacyjne poświęcone historii Polski w latach 1939-1941.
Dwunasta edycja projektu “Przystanek historia” odbyła się w szkole polskiej im. Józefa Piłsudskiego w Dyneburgu. Organizatorzy podkreślali mocną więź wschodniego regionu Łotwy z polską tradycją walk o niepodległość. Z Dyneburga pochodzi m.in. Władysław Raginis, bohaterski obrońca Wizny. Również tu urodził się świadek zbrodni katyńskiej Stanisław Swianiewicz, autor książki „W cieniu Katynia”.
“Pierwsza edycja “Przystanku historii” odbyła się w Dyneburgu, miejscu mocno związanym z historią Polski. Widzimy jak aktywnie i zorganizowanie działają polskie towarzystwa i organizacje w tym regionie” - opowiada redakcji IDA organizator projektu, Woldemar Tyszuk– „dla Instytutu Pamięci Narodowej ważne jest zaangażowanie młodzieży polskiej z Łatgalii w zgłębianie naszej historii, także przez interaktywnej wystawy, prelekcje, nowe książki i filmy”.
Akcja “Przystanek Historia-Dyneburg” będzie kontynuowana w kolejnym miesiącu. Już 13 listopada uczniowie klas gimnazjalnych i licealnych spotkają się z przedstawicielami białostockiego oddziału IPN, którzy przyjadą z nowym programem edukacyjnym i sesją warsztatową. W tym roku organizatorzy projektu zachęcają uczniów do poznawania tematu agresji sowieckiej w 1939 roku na terenach północno-wschodniej Polski. W następnym roku temat 100-lecia bitwy pod Dyneburgiem pozwoli wprowadzić młodzież w historię walk o niepodległość- dodaje Woldemar Tyszuk.
Do tej pory wystawę „Przystanek Historia” pokazano w Wilnie, Grodnie, we Lwowie, na Zaolziu, w Łucku i Żytomierzu, w Brukseli, Londynie, Nowym Jorku i Chicago.
Tekst: Joren Dobkiewicz
Redakcja: IDA
Fot. IPN
Nasz kolejny transport pomocy humanitarnej, zawierający prawie tonę żywności, dotarł do Zgromadzenia Małych Sióstr Niepokalanego Serca Maryi w Mościskach w Ukrainie.
2-8 lipca w Polskiej Sobotniej Szkole przy PTK im. A. Mickiewicza w Kołomyi odbyła się Wakacyjna Szkoła Języka i Kultury Polskiej. Było to pierwsze tego typu przedsięwzięcie, które zgromadziło młodzież z ośrodków polonijnych na Pokuciu i uczniów szkół państwowych, w których nauczany jest język polski.
Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie”, przy współpracy z litewskimi organizacjami zakończyła realizację projektu polegającego na prowadzeniu prac konserwatorsko-renowacyjne na Cmentarzu na Starej Rossie w Wilnie na Litwie.