"Rozwój przez naukę".
Wywiad z prezesem Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, Tadeuszem Smugałą.
Udało się dobiec do mety! Dziś (27.02) miał premierę film dokumentalny o polskim sporcie na Zaolziu. Po prawie 5 latach zbierania materiału w Teatrze Cieszyńskim w Czeskim Cieszynie PTTS „Beskid Śląski” podzielił się z widzami 42-minutowym obrazem.
Samą premierową projekcję filmu poprzedziły rozmowy ze scenarzystą i inicjatorem tego przedsięwzięcia Henrykiem Cieślarem oraz reżyserem i kamerzystą Luďkiem Ondrušką, które prowadził Rudolf Moliński. Przy stoliku konferansjera zasiedli również członkowie Polskiego Komitetu Olimpijskiego Dariusz Goździak, złoty medalista w pięcioboju nowoczesnym i Marian Sypniewski, dwukrotny medalista olimpijski we florecie. Spotkanie było nie tylko okazją do wspomnień kariery sportowej obu gości, ale też przedstawienia pracy komitetu. Wydarzenie swoim występem uświetnił również zespół NONET z Polskiego Gimnazjum im. Juliusza Słowackiego w Czeskim Cieszynie. Na scenie pojawili się również kompozytorzy muzyki do filmu, czyli Tomasz Ryłko i Franciszek Humel.
Na widowni zasiadło wielu gości, wśród których znaleźli się m.in. konsul generalna RP w Ostrawie Izabella Wołłejko-Chwastowicz i prezes Kongresu Polaków Mariusz Wałach.
Dokument prezentujący historię, najważniejsze dyscypliny i imprezy z udziałem sportowców z Zaolzia to pierwszy tego typu materiał. – Chcielibyśmy ten film posłać dalej w świat – wyjaśniał „Głosowi” Henryk Cieślar. – Być może kiedyś zostanie wyemitowany w TVP Polonia. Jesteśmy też otwarci na współpracę ze szkołami, domami PZKO i innymi instytucjami po obu stronach Olzy.
Film został zrealizowany dzięki pomocy finansowej Konsulatu Generalnego RP w Ostrawie, Fundacji „Pomoc Polakom na Wschodzie”, Stowarzyszeniu „Wspólnota Polska” oraz Funduszu Rozwoju Zaolzia Kongresu Polaków w RC.
Wywiad z prezesem Macierzy Szkolnej w Republice Czeskiej, Tadeuszem Smugałą.
Pod koniec stycznia Ambasada RP w Rydze poinformoława, że w wieku 101 lat zmarła jedna z najstarszych Polek żyjących na Łotwie. Chodzi o mistrzynię Łotwy w tenisie, Sabinę Oszczmjago-Dukę, jedną z najbardziej znanych i wybitnych działaczek sportowych XX wieku na Łotwie.