IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

27.12.2023

Aligator – cykl powieści przygodowych dla młodzieży

Aktualności, Książka, Kultura, Aligator Europa Środkowo-Wschodnia 2023-12-27

„Aligator w Wilnie”, „Wielki skok Aligatora” i „Uwolnić Aligatora” to literacki cykl, w którym krzyżują się kryminał, powieść przygodowa i historia Kresów Wschodnich.


W wydanym w 2021 roku „Aligatorze w Wilnie”, bohaterka trafiła na Litwę i rusza tropem Świętego Kazimierza oraz Barbary Radziwiłłówny. W „Wielkim skoku Aligatora” z 2022 roku nastolatka jedzie z przyjaciółmi na Ukrainę, żeby odnaleźć ślady polskiej historii we Lwowie, Stanisławowie oraz w Krzemieńcu. Wydana w 2023 roku powieść „Uwolnić Aligatora” rozgrywa się na Śląsku Cieszyńskim i w łotewskiej Łatgalii. Pełna zwrotów akcji kryminalna intryga po raz kolejny łączy się z historyczną zagadką, tym razem związaną ze Stefanem Batorym, Julianem Ochorowiczem i nazistowskim Towarzystwem Thule.

Dwie pierwsze powieści zajęły drugie miejsca w konkursach na Samochodzikową Książkę 2021 i 2022 roku organizowanych przez Forum Miłośników Pana Samochodzika.

Powieści nie są przeznaczone do oficjalnej sprzedaży, kolejne części cyklu są bezpłatnie przesyłane do szkół i ośrodków polskich działających poza granicami kraju. Książki można zamawiać pod adresem biuro@pol.org.pl (egzemplarze będą przesyłane do wyczerpania zapasów magazynowych).

Książki są dostępne, za darmo i bez ograniczeń, jako ebooki, TUTAJ w formatach cyfrowych (mobi, epbu i pdf).

Autorem cyklu o Aligatorze jest Piotr Jezierski, pisarz, dziennikarz i kulturoznawca, autor internetowego kryminału w odcinkach „Parada grzeszników” i łączącej kilka gatunków powieści „Kochankowie brzydszej córki”. Jako badacz kultury popularnej wydał on książkowe eseje „Siła strachu” i „Wektory wyobraźni”. Jest również twórcą wystaw o historii polskiego kina i literatury prezentowanych w Wilnie, Trokach i Dyneburgu.

Okładkę oraz ilustracje do „Aligatora w Wilnie” stworzył Wit Konopacki, natomiast „Wielki skok Aligatora” i „Uwolnić Aligatora” zilustrował Tomasz Bereźnicki.

„Aligatora w Wilnie” patronatem medialnym objęły redakcje: Magazynu „Kuriera Wileńskiego” i portalu IDA. Powieść „Uwolnić Aligatora” ukazała się pod patronatem medialnym: Magazynu „Kuriera Wileńskiego”, Kuriera Galicyjskiego, Forum Miłośników Pana Samochodzika i portalu IDA. „Uwolnić Aligatora” patronatem medialnym objęły: Magazyn „Kuriera Wileńskiego”, PolskofalówkaForum Miłośników Pana Samochodzika i portal IDA. Wydawcą cyklu powieści jest Fundacja „Pomoc Polakom na Wschodzie” im. Jana Olszewskiego, projekt jest finansowany przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów w ramach konkursu Polonia i Polacy za granicą w latach 2021-2023.

Galeria