IDA POMOC POLAKOM NA WSCHODZIE kancelaria prezesa rady ministrów

09.10.2019

KONKURS: OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE 2019

Historia, Konkursy, Aktualności, OPOWIEDZ MI O POLSCE 2019-10-09

Zajrzyjcie na strych i do starej skrzyni. Odkopcie pamiątki z dna szuflady. Opowiedzcie nam o swoich rodzinnych skarbach. Zapraszamy do udziału w tegorocznej edycji konkursu OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE.


Niemal każda rodzina przechowuje pamiątki związane z przeszłością, to one przywołują wspomnienia o przodkach i istotnych dla nas wydarzeniach. Przypominają chwile ważne dla naszych bliskich i całego narodu. Organizując konkurs chcemy Was zachęcić do poszukiwania rodzinnych skarbów – starych fotografii, listów lub przedmiotów pamiętających odległą czasem przeszłość. Jeśli nie trzymacie ich w domu odwiedźcie swoich rodziców, dziadków lub innych spokrewnionych seniorów i poproście ich o pomoc.

W ubiegłym roku nasz konkurs OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE spotkał się z niezwykle dużym zainteresowaniem uczestników. Dlatego zdecydowaliśmy się ogłosić jego tegoroczną edycję.

Również tym razem konkurs skierowany jest do wszystkich przedstawicieli polskich środowisk – dzieci, młodzieży oraz dorosłych.

Biorąc udział w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE powinniście przede wszystkim znaleźć w rodzinnych archiwach pamiątkę związaną z Polską, jej kulturą, historią, drogą do niepodległości lub walką o wolność ojczyzny. Następnie opowiedzcie historię związaną z tym niezwykłym przedmiotem – napiszcie skąd się wziął, do kogo należał, jak wiele dla Was znaczy i zróbcie mu zdjęcia. Jeśli będzie to stara fotografia – przedstawiająca waszych przodków, wyjątkową postać lub niezwykłe miejsce – zeskanujcie ją i opowiedzcie nam w jakich okolicznościach powstała. Zapiszcie swoje historie, zarówno te dotyczące przedmiotów, jak i archiwalnego zdjęcia. Tworząc opowieść dołączajcie kolejne fotografie, na których poznamy biorących w niej udział członków rodziny lub istotne dla historii miejsca. Nadesłane prace powinny być połączeniem waszych zdjęć i komentującego je tekstu lub fotoreportażem, który w jasny i zrozumiały sposób przedstawi historię rodzinnego przedmiotu.

Jak powinna wyglądać prawidłowo wykonana praca konkursowa? Zobaczcie nagrodzone w ubiegłym roku reportaże historyczne: „Z tęsknoty za swoim domem” Poliny Szapiro  i „Okruchy szczęścia w nieszczęściu pradziadka Wita Surudy” Dariusza Lewickiego. Możecie wzorować się na tych pracach albo zaskoczyć nas całkiem nowym ujęciem tematu.

Najlepszą HISTORIĘ RODZINNĄ nagrodzimy aparatem fotograficznym – cyfrową lustrzanką i czytnikiem e-booków. Zdobywca drugiego miejsca otrzyma smartwatcha i czytnik e-booków. Trzecia z nagrodzonych osób otrzyma czytnik e-booków.

Prace nagrodzone w konkursie OPOWIEDZ MI O POLSCE – HISTORIE RODZINNE opublikowane zostaną na stronie portalu IDA, pokażemy je również w naszych mediach społecznościowych.

Prace w formacie czytelnym dla programu Microsoft Word wraz z załączonymi i opisanymi zdjęciami, wypełnioną KARTĄ ZGŁOSZENIOWĄ i – jeśli jesteście niepełnoletni – ZGODĄ RODZICÓW lub opiekunów (oba formularze i regulamin konkursu znajdziecie w załącznikach pod tym ogłoszeniem) prosimy przysyłać na adres konkurs@ida.pol.org.pl z tytułem maila HISTORIE RODZINNE 2019. W treści maila należy podać tytuł pracy oraz imię i nazwisko jej autora.

Na prace czekamy do 30 listopada. Ogłoszenie wyników konkursu nastąpi 16 grudnia 2019 roku.

Galeria